tumačenje rezultata nalaza spolnih hormona

nadia

Poštovani,

imam 36 godina, u siječnju sam prestala s uzimanjem Yasmina (prije svega zbog raka dojke u obitelji). Oduvijek mi je ciklus neredovit, sada se "ustalio" na nekih 40-ak dana. Imam problema s aknama i pojačano sam dlakava. Na zadnjem ultrazvučnom pregledu kod ginekologa (28. dan ciklusa) sam imala folikul od 18mm (doktor je rekao da ću ovulirati kroz nekoliko dana), ali zbog svega što sam mu opisala mi je predložio vađenje krvi kako bi vidjeli što je sa spolnim hormonima.
Nalazi su, kako slijedi:

Progesteron (21. dan ciklusa): 2.2 nmol/L
Svi ostali hormoni su vađeni 3. dan ciklusa:
Prolaktin 363 mIU/L
Slobodni testosteron <0.7 pmol/L
LH 4.3 IU/L
FSH 6.9 IU/L
Testosteron 0.7 nmol/L
Estradiol 197 pmol/L
Androstendion 4.5 nmol/L
SHBG 119.9 nmol/L
FAI 0.6 %

Možete li mi, molim Vas protumačiti vrijednosti hormona i ukazuju li oni (uz ciklus kakav je, akne, dlakavost) na policistične jajnike?
Unaprijed zahvaljujem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Hormonski status vam je uredan.

lurker

Poštovani, molim Vas za tumačenje nalaza hormona. Pokušavam zanijeti već godinu i pol pa pazim na svaku sitnicu. Imam 32 godine.
Hormoni su vađeni 3.DC.
PRL 370 mIU/L Ref. interval 127 - 637
LH 3.1 IU/L 2.4 - 12.6
FSH 5.1 IU/L 3.5 - 12.5
E2 224 pmol/L 45 - 854
SHBG 63.34 nmol/L 32.4 - 128.0
AMH 18.00 pmol/L 4.8 - 67.8
TEST. 0.15 L nmol/L 0.29 - 1.67
DHEA-S 3.02 umol/L 1.8 - 7.7

Hormone štitnjače sam vadila posebno. TSH mi je 3.24 i dobila sam mikroterapiju Euthyroxom od 25 mg.
Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi hormona su vam uredni. Razina AMH pokazuje da ste u skupini zadovoljavajuće plodnosti.