ureaplasma i odgođena menstruacija

farmaceutkinja

Poštovani,
Imam 28 godina, suprug 31. Več 11 mjeseci pokušavam ostati trudna.
Na vašu preporuku dok čekamo, suprug je uradio spermiogram: oligoasthenoteratozoospermia.
U brisu uretre izolovana je ureaplasma. Moji su brisevi bili sterilni. Hormoni u refer vrijednostima, osim estradiola (3. dan ciklusa 90,9ng/l)
Urolog je propisao za oboje doksiciklin 2x1 10dana i eritromicin 3x1 7dana.
Zadnji nezaštićeni odnos imali smo 13 dan ciklusa, a 14 smo započeli s terapijom. 16. dan ciklusa primjetila sam proziran ljepljiv iscjedak karakterističan za ovulaciju.
Danas je 32.dan ciklusa, menstruacija nije stigla (jutros test na trud negativan), iako je uvijek redovna 29.ili 30. dan ciklusa.
Grudi su postale bolne tek 27. dan ciklusa, a ranije bi to bilo odmah poslije ovulacije.
Je li moguće da je stres poslije dijagnoze pomjerio moj ciklus? Nemam nikakve simptome trudnoće.
Molim Vas za savjet šta dalje učiniti.
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite test na trudnoću za svaki slučaj premda u istu ne vjerujem s ovim nalazom spermiograma.
Sugeriram IVF postupak najesen.

farmaceutkinja

Hvala još jednom.
Da li je ureaplasma uzročnik ovakvog spermiograma?
Iz vašeg iskustva, može li se spermiogram popraviti poslije terpije
i uzimanjem Orthomola?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije uzrok. Malo može ali ne previše.