Ureaplazma i mikoplazma

mars

Koliko dugo netko može biti nositelj bakterija ureaplazme i mikoplazme, a da za to uopce ne zna?
Može li neki od simptoma tih bolesti biti osip po cijelom tijelu u obliku koprivnjače i povremeno oticanje lica i usana, te lagana bol u zglobovima i malaksalost koji ukupno traju već tri mjeseca - je li kasno za izliječenje?
Mogu li te bolesti ostaviti trajne posljedice i u kojem postotku?

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Koliko dugo netko može biti nositelj bakterija ureaplazme i mikoplazme, a da za to uopce ne zna?
Može li neki od simptoma tih bolesti biti osip po cijelom tijelu u obliku koprivnjače i povremeno oticanje lica i usana, te lagana bol u zglobovima i malaksalost koji ukupno traju već tri mjeseca - je li kasno za izliječenje?
Mogu li te bolesti ostaviti trajne posljedice i u kojem postotku?

Poštovani,
ograničit ću odgovor na bolove u zglobovima budući da nisam siguran da ove dermatološke probleme mogu povezati s mikroorganzme za koje me pitate, ali mislim da ih svakako treba uzeti u obzir. Dakle, veza između UU i mikoplazmi te boli u zglobovima postoji u obliku reaktivnog artritisa, koji zajedno s uretritisom i konjuktivitisom čini Reiterov sindrom. Iako loše zvuči, prognoza je općenito dobra s oporavkom većine pacijenata u roku jedne godine. Na žalost, manji dio pacijenata simptome osjeća i nakon navedenog razdoblja (10%).