Usporeni rast ploda

night-angel

Poštovani,
Do predzadnjeg ultrazvučnog pregleda (koji je bio u 21. tjednu trudnoće) nije mi rečeno da s plodom nešto nije u redu.
No, sada na zadnjem pregledu mi je rečeno da plod ima usporen fetalni rast (u 30. sam tjednu, a fizička razvijenost bebe je kao da sam u 28. tjednu). Beba je inače skladna, tj. glava, abdomen i femur jednako kasne.
Za dva tjedna moram na novu kontrolu. Moja pitanja su:
Što ako se stanje neće popraviti ili ako se još dodatno pokvari?
Koje su posljedice za bebu i kako se medicinski tretira ovaj problem?
Da li da se pripremim za ležanje (u bolnici ili kod kuće) ostatak trudnoće?
Kako bih ja mogla utjecati na stvar da se popravi (prehrana, manje kretanja, itd)?

Inače sam sitnija i kilažom i visinom, a iste karakteristike ima i otac, pa mi je nekako za očekivati da i bebica bude nešto manja. Priznajem da uopće nisam svjesna koliko je stvar ozbiljna ili bezazlena i da sam vrlo zbunjena.

Slobodno napišite još informacija koje bi bilo korisno znati o ovom slučaju, a nisam se sjetila pitati.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Imam premalo relevantnih podataka.
Prvo je važno znati da li vam je ciklus redovit i da li je trudnoća vođena prema zasnjoj menstruaciji.
Zatim mjere djeteta sada, tjelesna težina, centila, količina plodne vode, fetoplacentarni protoci, da li je rađen anomaly scan, stanje posteljice i još mnogo drugih stvari.
Svakako ne znam ni vaš tjelesni prirast u trudnoći i ostale značajke.
Dakle kod takvih stvari ne možemo govoriti općenito već konkretno imajući u vidu sve navedene parametre.
Savjetujem da ako je vaš prirast kilograma u trudnoći malen da ga podignete, ležanje na lijevom boku jer je bolja funkcija posteljice.
Ovisno o sljedećem pregledu odlučit će se da li ćete biti hospitalizirani zbog sumnje u zastoj rasta ploda.