utrogestan

hedviga

Dijagnosticirani su mi policistični jajnici a želim ostat trudna. Propisan mi je Utrogestan 10.-25. dana ciklusa dok ne ostanem trudna. Kako utrogestan utječe na ciklus? Da li on potiče ovulaciju jer je ja očito nemam redovito radi cista?

dr. Miro Šimun Alebić, spec.gin

Utrogestan služi regulaciji ciklusa i indirektno "potiče ovulaciju". U Vašem slučaju, ciklusi su anovulacijski, te u ciklusu ne dolazi do stvaranja endogenog progesterona, nego se on unosi izvana u obliku Utrogestana, čime se ciklusi postupno normaliziraju.