Vađenje spolnih hormona

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Iskra81

Postovani, da li se vadjenje krvi za analizu polnih hormona moze obaviti popodne ili mora ujutro? Hvala unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Važno je da se radi od 3. do 5. dana ciklusa. Nije bitno doba dana.

Iskra81

Endokrinolog mi je napisao 2. dana ciklusa. Da li je to greska?

Ivo Balenović, dr. med.

Može i 2. dan. Važno je da je u prvoj fazi ciklusa.

2605petra

Poštovani, molim Vas da mi protumačite nalaz izvađenih hormona: TSH 3,4 mIU/L, LH 7,5 IU/L, FSH 8,1 IU/L, estradiol 234 pmol/L, ukupni testosteron 1,3 nmol/L, slobodni testosteron 0,7%, SHBG 113 nmol/L, DHEA-S 4,06 µmol/L. Imam 27 godina, visoka sam 164 cm, te imam 56 kg. Do unazad 3 mj sam pila Yaz zbog želje za trudnoćom.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, hormoni su Vam u granici normale.

2605petra

Zahvaljujem Vam puno na odgovoru. No sad sam još više u nedoumici, zašto moje menstruacije kasne sve više iz mjeseca u mjesec a nisam trudna. Moja ginekologica kaže da imam policistične jajnike. Da li je moguće da uz hormone koji su u granicama normale imam takve probleme? Uz to mi u zadnje vrijeme od prestanka uzimanja pilula strašno ispada kosa te mi se strašno pogoršalo stanje kože na licu, vratu i leđima.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi hormona ne govore u prilog policističnih jajnika. Redovite menstruacije ovise o idealnom lučenju hormona, na što pak utiču mnoga stanja kao što su stres, promjena prehrane i tjelesne težine, fizička aktivnost, itd... S vremena na vrijeme ne mora doći do ovulacije što dovodi do kašnjenja menstruacije. Savjetujem da odredite progesteron 21. dana ciklusa što će pokazati imate li ovulaciju. Preporučio bih i pregled dermatologa zbog problema koje ste naveli.

Verica123

Poštovani, treba da radim nalaz hormona 3-5 dana ciklusa..problem je što 3 i 4.dan su subota i nedelja..da li mogu nalaze uraditi 5.dan ciklusa tj.ponedeljak da li će biti validni..Hvala Va.

Ivo Balenović, dr. med.

Možete.

Verica123

Hvala Vam, a da li mogu vaditi te nalaze naprimer sutra a dan prije dobijem M?

Kaca27

Mozete li mi protumaciti nalaze hormona: TSh:2,662 uIU/mL, Kortizol : 168 nmol/L, Estradiol: 41 pg/mL, estradiol: 150,5 pmol/L, FSH: 3,5 mIU/mL, LH: 4,66 mIU/mL, Prolactin: 399 mIU/L, Progesteron (3 dan ciklusa ) : 0.10 nmol/L, progesteron : 0.03 ng/mL, Testosteron: 1,57 nmoL/L. Svi su radjeni 3 dan ciklusa. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi hormona su u granici normale.

Aris.

Lijep pozdrav, imam 21 godinu i uredne cikluse, doduše jako bolne
Netom prije ovulacije imam krvarenja, bude od 2.-5 dana pa čak i obilnija, poslana sam na vađenje hormona, ali moja ginekologinja je otišla na godišnji pa me zanima jesu li u redu.
Naime krvarenja se ponavljaju već 6-7 mjeseci svaki mjesec i obilnija su tijekom ovulacije!

Hormoni vađeni 3.-5. Dana

Kortizol, jutarnji nmol/I 539 (171-536)
FSH IU/L 5.0 ( 3.5-12.5)
Progesteron nmol/L 0.7 (0.6-4.7)
Prolaktin mIU/L. 564 (102-496)
SHBG. mnol/L. 34.00 (32.4-128)
Testosteron mnol/L 1.67 ( 0.29- 1.67)
DHEA-S qmol/L 14.5 (1.8-7. 7)

Progesteron vađen 22. Dan
12.3 (luteinska faza 5.3 - 86.0)

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prolaktin, DHEAS i kortizol su Vam povišeni. Prolaktin je hormon hipofize, a DHEAS i kortizol se stvaraju u nadbubrežnoj žlijezdi. Savjetujem pregled i mišljenje endokrinologa.