vaginalni UZV

kate7

Postovani dali vaginalni uzv ( sonda ) moze da otkrije promene na materice,jajnike t.e. neke kancerogezne promene ili infekcije.koliko je pouzdan taj pregled ili ipak treba da se uradi papa test

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne može. Samo papa test i brisevi.

hanandi

Poštovani doktore,
Bila sam kog ginekologa i uradio mi je vaginalni uzv. Nikada prije nisam bila, a doktor nije imao vremena da mi očita nalaz. MOLIM VAS DA MI VI DATE VAŠE MIŠLJENJE Nalaz mi je sljedeći:
-Uterus u AFV dim 56x40x36
-endometrij 8mm
-Du 31x28 uredne građesa folikulom 9
-Lu 35x25 uredne građe
-U douglasu nema slobodne tecnosti...

UNAPRIJED SE ZAHVALJUJEM NA VAŠEM UTROŠENOM VREMENU

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredan uzv nalaz.

hanandi

Postovani doktore, uradila sam UZV pa bih Vas ponovo zamolila za ocitanje, kao i za ocitanje kolposkopskog nalaza.
AVF 54,8X37,6X64,6
ENDOMETRIJ 7
LO 48X33
DO 39X22,7
Doktor mi je rekao da prosli mjesec nije doslo do puknuca folikula na lijevom jajniku tako da je jos uvijek tu , a da desni jajnik ima folikul i da ce mi uskoro ovulacija.. ZM 30.8 i bila je na 46-ti dan ciklusa, inace su mi ciklusi oko 30 dana...

Kolposkopija:
PVU konicna, V.usce ovalno , Cirkularno oko V. usca veoma njezno polje ECTOPIE sitno zrnaste povrsine,acido bijelog epitela koje slabije prima Lugol.
Ostali dio PVU prekriven plocasto slojevitim epitelom koji dobro prima Lugol. Na lateralnim zidovima vagine vise desno, kao i na labia minoris dex. vise medijano promjene njeznih izrastaja koje bi odgovarale kondilomatoznim promjenama,

Dejan Šakoronja, dr. med.

UZV nalaz je prema opisanom uredan. No nije i kolposkopski, koji predstavlja minnor change promjene možda povezane s kondilomina i HPV virusom.
Ne znam nalaz PAPA testa i bris na HPV.

hanandi

Poštovani doktore,
Veliko Vam hvala na vašem odgovoru. A da Vam odgovorim na upit za papa test i hpv bris :
25.3 rađen je papa test i pri uzimanju papa testa doslo je do kontaktnog krvarenja , tako da je nalaz dosao: Suspektan vjerovatno zbog reaktivne promjene.... Nije bilo nikakvih promjena povezanih sa HPV-om niti sa CIN-ovima i slicno, jedino je bilo da ima dosta leukocita i eritrocita... Prije dva dana ponovo sam radila papa test koji je u obradi ali pri uzimanju papa testa ponovo sam kontaktno prokrvarila.... Zbog toga me doktorica uputila na kolposkopiju koju sam uradila juce i preporuceno mi je da za 2 mjeseca dođem na bris za HPV i papa test
Još jednom hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako napravite cervikalne briseve i bris na HPV.

hanandi

Hvala Vam doktore, svakako cu to onda i uraditi ... Imam par pitanja: Koliko je opasno ako imam HPV i kondilome za zeljenu trudnocu? Da li mi imate nesto preporuciti da uzimam (Cajeve, vagotorije na biljnoj bazi, nesto za jacanje imuniteta) prije brisa jer imam dva mjeseca do testa?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Beta glukan, linex lady na usta i multivitamine.
Ako vam je PAPA test uredan napravite samo cervikalne briseve pred trudnoću.