Vanmatericna trudnoca

123maja

Postovani,
Imam 40 god. Zadnja menga mi je trebala doci 23.12. ( ciklusi uredni prosjek 28 dana. Zm 25.11. )
Radila dva testa na trudnocu oba pozitivna. Bila danas kod ginekologa, rekao da ne vidi trudnocu. Nalaz ovako... Uterus normalno velik, endometrij zadebljan 1.08 cm, centralno odjek 0.82 cm, hematom ili polip. Trudnocu ne vidi. Adneksa uredna, nema sl.tekucine uc.Douglasi.
Upotnicu za beta hcg nisam dobila jer kaze da nema trudnoce na uzv
Sta se dogadja, dali je uopce trudnoca..ili vanmaternicna?
Sta da radim?
Molim vas za savjet. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, svakako treba učiniti beta HCG iz krvi budući da su testovi na trudnoću pozitivni, a trudnoća ultrazvučno nije vidljiva. Treba misliti na izvanmaterničnu trudnoću. Druga je mogućnost da je trudnoća još premala da se ultrazvučno vidi.

123maja

Hvala na odgovoru. Otici cu napravit betu privatno. Ne bi li se trebala sa 6 tj vidjeti bar gestacijska vrecica i tekucina?

Ivo Balenović, dr. med.

Sa 6 tjedana bi se ultrazvučno trebala vidjeti trudnoća, pa i kucajevi ploda. No, postoji mogućnost da je do ovulacije i oplodnje došlo kasnije pa je s time i trudnoća manja, te se još ne vidi ultrazvukom.

123maja

Hvala vam na odgovoru. Napravila sam betu danas , ona je 868. Napravio mi dr jos jednom uzv , ne vidi se nista. Sta bi sad bilo. ?

Ivo Balenović, dr. med.

Treba ponoviti betu i ultrazvučni pregled za dva dana. U urednim trudnoćama beta se udvostručuje svaka dva dana. Trudnoća je ultrazvučno vidljiva kada su vrijednosti beta hcg-a iznad 1000.

123maja

Dobar dan, ja sinoc pocela krvariti. Danas vadili betu. Jako je pala sad je 174. Rekli su da je jos dobro zavrsilo da je bila ocito biokemijska trudnoca. Neka se javim dok krvarenje prestane da se pogleda dal je sve cisto. Bolovi su prisutni. Koliko traje krvarenje? Treba li nakon toga opet vaditi betu hcg, uzv ? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Vjerojatno se radilo o spontanom. Svakako treba ponoviti uzv i betu.