Visok FSH

Iskra81

Postovani, doktore,
imam 34 godine i na redovnom UZ pregledu doktorica mi je rekla da misli da imam smanjenu ovarijalnu rezervu, pa sam uradila HS 3. dana mc i rezultati su:

- FSH 14.55 mlU/mL Folikularna faza: 3.5-12.5

- LH 6.85 mlU/mL Folikularna 2.4-12.6

- Estradiol 48.04 pg/ml Folikularna faza 12.5-166

- Estradiol (pmol/l) 176 pmol/l Folikularna faza 46.0-607

- Progesteron 2.18 nmol/L Folikularna 0.6-4.7

- Prolaktin 284.5 ulU/mL 102-496

Ne radim na trudnoci, nego me zanima da li postoje neki preparati (vitamini/minerali) koji mogu da uspore ulazak u prevremenu menopauzu? Trudim se da se zdravo hranim, fizicki sam aktivna i nemam visak kg.
Menstruacije su mi redovne i obilne, s tim sto se produzilo vrijeme "kilavljenja" menstruacije, da tako kazem, odnosno 6 dana pred pravo krvarenje mi krene smedji sekret, pa malo krvi, a ranije mi se taj sekret pojavljivao 3 dana pred menstruaciju.
Takodje me interesuje da li se, s obzirom na moj hormonski status, preporucuje koriscenje pilula za kontracepciju (i kojih) ili ne? Trenutno ih ne koristim.
Hvala unaprijed,
Pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Morate napraviti progesteron 21. dan ciklusa i obavezno amh jer on govori o rezidui jajnih stanica.
Svakako je važna i uzv slika jajnika od veličine i morfologije.
Ne postoje preparati koji bi odgodili nastup menopauze jer je to genetski determinirano.
Sugeriram trudnoću čim prije.

Iskra81

Postovani doktore,
hvala na odgovoru i dobronamjernom savjetu.
Nazalost, trenutno nisam u mogucnosti da razmisljam o trudnoci, pa bih vas zamolila da me uputite da li je sa mojim hormonskim statusom kontraproduktivno unosenje vjestackih hormona kroz pilule za kontracepciju (ne koristim ih vec godinu dana) ili bi mi to mozda i koristilo?
Hvala jos jednom,
Pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pilule su dozvoljene svakako.