Lijekovi koji se koriste za liječenje akutnog napadaja gihta te za spriječavanje budućih napadaja
Nesteroidni protuupalni lijekovi - smiruju upalu i smanjuju bol. Vaš liječnik može vam propisati veću dozu lijeka kako bi se zaustavio akutni napadaj. Za sprječavanje budućih napadaja primjenjuju se niže dnevne doze. Nesteroidni protuupalni lijekovi koji se koriste za liječenje gihta su ibuprofen, naproksen i indometacin. Njihova primjena povezana je s rizikom od gastrointestinalnog krvarenja i ulkusa.
Kolhicin - ukoliko ne možete uzimati nesteroidne protuupalne lijekove vaš liječnik vam može preporučiti kolhicin. Nuspojave koje se javljaju nakon njegove primjene su mučnina, povraćanje i proljev
Kortikosteroidi (glukokortikoidi) - primjenjuju se intraartikularno i sistemski. Kortikosteroidi su uglavnom rezervirani za ljude koji ne mogu uzimati nesteroidne protupalne lijekove i kolhicin. Nuspojave kortikosteroida mogu uključivati stanjivanje kostiju, slabije zacjeljivanje rana i smanjena sposobnost za borbu protiv infekcija. Da biste smanjili rizik od ovih ozbiljnih nuspojava, vaš liječnik će pokušati pronaći najnižu dozu koja kontrolira simptome u što kraćem mogućem roku.
Kod akutnog napadaja gihta zahvaćeni zglob treba odmarati, ponekad i imobilizirati. Dobro je lokalno primijeniti led (nekoliko puta dnevno par minuta). Kako bi smirio upalu zgloba vaš liječnik može propisati gore navedene lijekove.
Spriječavanjem ponavljanja akutnih napadaj gihta nastojimo spriječiti razvoj kroničnog gihta, bolesti u kojoj je zahvaćeno više zglobova, kod kojega nakon godina trajanja može doći do trajnih deformiteta zglobova.
Lijekovi koji se koriste za sprječavanje komplikacija povezanih s čestim napadajima gihta
Lijekovi koji blokiraju proizvodnju mokraćne kiseline - inhibitori ksantin oksidaze, alopurinol i febuksostat, mogu smanjiti razinu mokraćne kiseline. Nuspojave alopurinola su pojava osipa i leukopenija, a febuksostata osip, mučnina i smanjena funkcija jetre.
Lijekovi koji pospješuju uklanjanje mokraćne kiseline - probenecid, čije nuspojave uključuju osip, bol u želucu i bubrežne kamence te sulfinpirazon.
Istraživanje u kojem je sudjelovalo 11.735 ispitanika, pokazalo je da je giht pozitivno povezan s demencijom, osobito vaskularnom demencijom, s najvećim rizikom od dijagnoze demencije u prve tri godine nakon dijagnoze gihta. Osim toga, pokazalo se da giht povećava rizik od Parkinsonove bolesti i vjerojatnih esencijalnih tremora.
21.05.2023. 13:3321.05.2023. 13:19
| PLOS ONE | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.