Ako imate više napadaja gihta svake godine ili ako su vaši napadaji gihta manje česti, ali posebno bolni, vaš liječnik može vam preporučiti lijekove kako bi smanjili rizik od budućih napadaja gihta i komplikacija povezanih s njim.
Lijekovi koji se koriste za prevenciju akutnih napadaja gihta su:
niske doze nesteroidnih protuupalnih lijekova
niske doze kolhicina
alopurinol ili febuksostat
probenicid
Tijekom razdoblja bez simptoma, preporučuju se sljedeće promjene u prehrani:
pijte 2 do 4 litre tekućine svaki dan (barem polovica konzumirane tekućine mora biti voda)
ograničite ili izbjegavajte konzumiranje alkohola
imajte uravnoteženu prehranu s dosta voća, povrća, cjelovitih žitarica i mliječnih proizvoda niske masnoće
ograničite unos mesa, ribe i peradi
održavajte zdravu tjelesnu težinu - gubitak suvišnih kilograma može smanjiti razinu mokraćne kiseline u tijelu, no izbjegavajte post ili brzo mršavljenje, jer to može privremeno povisiti razinu mokraćne kiseline.
Rezultati nove studije u kojoj je sudjelovalo više od 119.000 ispitanika, pokazali su da je povijest gihta povezana s povećim rizikom za benignu paroksizmalnu pozicijsku vrtoglavicu (BPPV) i Meniereovu bolest.
26.11.2022. 14:0426.11.2022. 13:43
| Arthritis & Rheumatology | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Za mlade muškarce, promjene u metaboličkom sindromu (MetS) povezane su s promijenjenim rizikom od slučajnog gihta, ukazuju rezultati nove studije u kojoj su sudjelovali muškarci u dobi od 20 do 39 godina.
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.