Valovi vrućine mogu trajati desetak ili više godina
Valovi vrućine koji se uobičajeno javljaju za vrijeme i nakon menopauze mogu u prosjeku trajati više od deset godina, ukazuju rezultati američke studije provedene na oko 400 žena.
Valovi vrućine koji se uobičajeno javljaju za vrijeme i nakon menopauze mogu u prosjeku trajati više od deset godina, ukazuju rezultati američke studije provedene na oko 400 žena.
Analiza 19 studija pokazala je da je hormonsko nadomjesno liječenje uspješnije od soje u ublažavanju valova vrućine koji se javljaju tijekom menopauze.
Evo i dobre vijesti za žene koje imaju valove vrućine te druge simptome menopauze, naime istraživanje provedeno na 1.437 žena u postmenopauzi pokazalo je da žene koje imaju valove vrućine imaju vrlo mali rizik za razvoj raka dojke.
Nova studija provedena na 126.920 žena u postmenopuzi pokazala je da hormonsko nadomjesno liječenje (HNL) može za 29 posto povećati rizik za razvoj raka jajnika.
Američko istraživanje provedeno na više od 12.000 žena pokazalo je da su žene koje su dobivale hormonsku nadomjesnu terapiju (HNL) češće imale uznapredovale karcinome dojke te imale veći rizik od smrti nego žene koje nisu dobivale hormonsku nadomjesnu terapiju.
Nova američka studija provedena na 27.300 žena pokazala je da hormonsko nadomjesno liječenje kod žena u postmenopauzi može povećati rizik za razvoj bubrežnih kamenaca.
Prema mišljenju iranskih znanstvenika koje se temelji na 12-godišnjem istraživanju jednostavan krvni test mogao bi jednog dana pomoći u predviđanju kada će neka žena ući u menopauzu.
Američko istraživanje provedeno na više od 2.500 žena u dobi od 45. do 84. godine pokazalo je da žene koje uđu u menopauzu prije 46. godine života imaju dvostruko veći rizik od srčanog udara (infarkt miokarda), moždanog udara ili neke druge srčane bolesti.
Kanadsko i njemačko istraživanje provedeno na 75.000 ispitanica između 1987. i 2006. godine pokazalo je da su žene koje su koristile flastere s nižim dozama estrogena bile izložene manjem riziku od moždanog udara nego žene koje su primjenjivale oralno hormonsko nadomjesno liječenje (HNL).
Američko istraživanje provedeno na 848 žena čija je prosječna životna dob bila 63 godine pokazalo je da hormonsko nadomjesno liječenje (HNL) može ženama smanjiti rizik za razvoj raka debelog crijeva.