Odjeću dugih rukava, duge hlače, šešir ili kapu kad god ste na otvorenom prostoru ako putujete u područja gdje ima bolesti koje se prenose insektima (malarija, denga groznica, filarioza, lišmenioza i onhocerkoza).
Insekticidne repelente koji sadrže DEET – pitajte u centru za tropsku i putničku medicinu koji su to insekticidi!
Mreže za spavanje/za krevete koje su pošpricane permetrinom – insekticidom kojim možete pošpricati i odjeću.
Insekticid u spreju za prostorije koji mora sadržavati piretroid jer on uspješno eliminira komarce i druge insekte.
Jodne tablete i prijenosne vodene filtre ako nećete piti vodu iz boce.
Kreme za sunčanje s najvišim faktorom zaštite, sunčane naočale i pokrivalo za glavu (šešir ili kapa) za zaštitu od jakog sunca i UV zraka.
Sve lijekove koje koristite za kroničnu terapiju u originalnim kutijicama i povijest bolesti ili pismo od liječnika ako bolujete od kronične bolesti, za slučaj potrebe medicinske skrbi na putu.
U dogovoru s liječnikom ponesite i lijekove protiv proljeva (nešto za zaustavljanje i eventualno, ako vam liječnik preporuči, antibiotik za liječenje teškog proljeva.
Više od milijun ljudi svake godine umre od infekcija uzrokovanih patogenima koji su otporni na antimikrobne lijekove, a problem raste. No, znanstvenici vide nadu u klasi prirodnih antimikrobika pod nazivom mikrocini, koje proizvode bakterije u crijevima i pomažu im u natjecanju sa suparničkim bakterijama.
20.07.2024. 12:2320.07.2024. 12:10
| Science Translational Medicine | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Znanstvenici sa University of Sydney i Liverpool School of Tropical Medicine došli su do izvanrednog otkrića: često korišteni antikoagulans, heparin, može se prenamijeniti kao jeftini protuotrov za otrov kobre.