Djeca rođena s kongenitalnim sifilisom suočavaju se s većim rizikom od hospitalizacije


Djeca rođena s kongenitalnim sifilisom suočavaju se s većim rizikom od hospitalizacije

Djeca rođena sa sifilisom imaju šest puta veću vjerojatnost da će biti primljena u bolnicu u prvih pet godina života u usporedbi s djecom koja nisu bila izložena sifilisu od majke prije rođenja, ukazuje novo istraživanje.

Sifilis je spolno prenosiva infekcija koju uzrokuje bakterija Treponema pallidum. Sifilis se također može prenijeti s majke na dijete tijekom trudnoće.

Procjenjuje se da 50-80% slučajeva sifilisa u trudnoći rezultira nepovoljnim ishodima pri porodu, uključujući mrtvorođenče, prijevremeni porod i smrt dojenčadi. Djeca koja prežive infekciju mogu ostati s doživotnim invaliditetom, uključujući abnormalnosti skeleta, epileptičke napadaje, gluhoću i teške infekcije.

Povećani rizik od hospitalizacije kod djece s kongenitalnim sifilisom bio je posebno visok u prvom mjesecu života. Djeca rođena s kongenitalnim sifilisom imala su 11 puta veću vjerojatnost da će biti hospitalizirana u prvom mjesecu u usporedbi s djecom koja nisu bila izložena sifilisu.

Sva djeca izložena sifilisu tijekom svog razvoja, bez obzira na to jesu li i sama rođena s infekcijom, imaju lošije zdravstvene ishode u prvim godinama života od djece koja nisu izložena. Što znači da djeca i dalje mogu biti značajno pogođena infekcijom čak i ako se njihove majke liječe tijekom trudnoće.

Ova studija pokazuje da utjecaj sifilisa tijekom trudnoće nadilazi samo rođenje. Čak i kada se kongenitalna infekcija ne otkrije, djeca izložena in utero suočavaju se sa značajno većim rizikom od hospitalizacije u ranom djetinjstvu. Smatra se, da su ovi rezultati poziv za djelovanje i promišljanje boljih strategija prevencije, probira i dugoročne skrbi.

Izvor:
JAMA Network Open