Kombinacija onečišćenja zraka, guste urbane izgradnje i ograničenih zelenih površina povećava rizik od astme

Kombinacija onečišćenja zraka, guste urbane izgradnje i ograničenih zelenih površina povećava rizik od astme i kod djece i kod odraslih, pokazuju rezultati nove studije. Inače, prethodne su studije obično izračunavale rizik od jednog okolišnog čimbenika.
Astma je jedna od najčešćih kroničnih nezaraznih bolesti u svijetu. Zbog složene etiologije astme, poželjno je bolje razumijevanje potencijalno promjenjivih čimbenika rizika kako bi se razvile učinkovite primarne i sekundarne preventivne mjere javnog zdravstva.
Posebno je važno napomenuti da je prevalencija astme veća u urbanim u usporedbi s ruralnim područjima. Budući da 50% svjetske populacije trenutno živi u urbanim područjima, a očekuje se da će se taj broj povećati do 70% do 2050. godine, bilo je bitno procijeniti utjecaj urbanog okoliša na astmu.
Nekoliko izloženosti povezanih s urbanim okolišem identificirano je kao čimbenici rizika za astmu, uključujući onečišćenje zraka povezano s prometom, duhanski dim iz okoliša i socijalnu deprivaciju. Međutim, prethodne studije obično su se usredotočivale na pojedinačne izloženosti, što ne odražava složenost obrazaca višestruke izloženosti u stvarnom životu.