Anovulatorni ciklusi i pretrage hormona

Loreta2

Poštovani doktore,
Nakon 18 mjeseci dugotrajnih krvarenja (i po 50 dana u komadu) te neuspješne terapije Duphastonom i Ergometrinom pripisane su mi tablete Cilest (kasnije Logest) koje sam pila 2 godine, odnosno do unazad 2 i pol mjeseca kada sam prestala jer bih željela ostvariti trudnoću.
Kupila sam lh trakice i njima ustanovila da zadnja 2 ciklusa nije došlo do ovulacije. Na ginekološkom pregledu 13 dc ciklusa bio je vidljiv vodeći folikul 14 mm ali očito do ovulacije ipak nije došlo.
Zanima me da li bi bilo od koristi napraviti pretrage spolnih hormona i ako da kojih? Da li bi trebala pričekati ili je 3 mjeseca dovoljan period da se tijelo očisti od utjecaja pilula i da se pretragama pokaže stvarno stanje?
Bojim se naime da čekanjem neću ništa postići budući da su mi ciklusi i prije uzimanja pilula bili neuredni. Imam 31 godinu.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru i srdačno Vas pozdravljam!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba čekati.2-5. dan ciklusa: fsh, lj, e2, tsh, prolaktin, dheas, testosteron, p4 21. dan ciklusa. Za početak.

Loreta2

Najljepše zahvaljujem na brzom odgovoru.
Samo još 1 detalj - zadnja dva ciklusa prije normalnog krvarenja imala sam 2-3 dana smeđkastog iscjetka. Da li da kao prvi dan ciklusa tretiram pojavu tog iscjetka ili tek dan na koji mi se pojavi krvarenje? Zajedno s iscjetkom menstruacija mi je trajala 6 dana.
Hvala još jednom i svako dobro!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prvi dan ciklusa je pojava svježe krvi.