bol

anamarija96

Postovanje!
U zadnje vrijeme tokom odnosa cesto imam bol,izvana,na ulazu u rodnicu.. mazem sa kremom Canesten,prode,ali opet i dode.. nekad mi se cini da malo otekne,bude crveno(nakon odnosa) i cak se ponekad ta koza guli..znaci radi se samo o vanjskom dijelu,ulaz u rodnicu..znate li o cemu je rijec?
Hvala !

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom radi se o dispareuniji (bol u predjelu spolnih organa žene za vrijeme ili nakon spolnog odnosa). Dispareunija je najčešći disfunkcijski poremećaj koji može biti uzrokovan psihičkim poremećajima i organskim bolestima. Uzroci mogu biti vulvovaginitisi (upale), alergijski ili nadražujući vulvovaginitis zbog preosjetljivosti na različite tvari koje se upotrebljavaju za održavanje higijene. Uzrok može biti i nedovoljna vlažnost koja se liječi primjenom lubrikanata. Vulvo vaginalna atrofija zbog manjka estrogena (u dojilja i u menopauzi) koja se liječi lokalnom primjenom estrogena. Infekcije su čest uzrok ali se i najuspješnije liječe. Psihički uzroci se liječe dugotrajno i interdisciplinarno.

anamarija96

Hvala na odgovoru..sad sam zabrinuta..sto mi mozete preporuciti da ucinim po tom pitanju? Sto raditi,a sto NE raditi?
Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Posjetite liječnika da se ustanovi točan uzrok vašim problemima i tada će se moći izliječiti.