CIN 2

darcy165

Poštovanje,

Imam 29godina, rodila sam prvi put prije 4 mjeseca carskim zbog disproporcije s tim što nije bio dogovoreni carski već bušenje vodenjaka, vlastiti trudovi, nakon 8h skroz otvorena ali se beban ne spušta, drip još 2 i pol sata i na kraju na carski. Sve super prošlo e sad. prije 5 tjedana sam išla na redovnu kontrolu ginekologu gdje mi je vadio PAPA test, zovem za nalaz, kaže sestra loš nalaz, CIN2, moguć CIN 3, promjene povezane s hpvom. U šoku sam jer 12 godina idem redovno svake godine na kontrolu tj Papa test i nikad ništa, eventulano upala za koju mi da vaginalete pa otkud sad sve ovo. U strahu sam. Dojim i nebi prestala dojiti. U ponedjeljak idem ginekologu da vidim šta će mi reći a od Vas tražim savjet i mišljenje o svemu tome. Kako je to moguće odjednom i da li zbog poroda i jel moguća greška i kako se to liječi i da li postoje načini da se ne ugrozi dojenje? I čitala sam da imunitet igra veliku ulogu u svemu. Ja kao nebi rekla da mi je slab imunitet ako ću gledati da nisam bia bolesna točno godinu dana. Ni prehlada. Da li smijem konzumirat beta glukan s obzirom na dojenje?

Hvala puno na odgovorima.

Lijep pozdrav.

Darija

Dejan Šakoronja, dr. med.

Smijete beta glukan. Savjetujem da napravite za početak cervikalne briseve i svakako bris na HPV. Ako bude na brisevima nešto terapija prema nalazu.
Svakako je nužna i kolposkopija. Ne vjerujem da su nalaz zamjenili.
Trudnoća babinje i period dojenja spada u stanja kod kojih je smanjen imunološki odgovor. Do daljnjeg imajte odnose sa zaštitom.

darcy165

Hvala na odgovorima, samo da li mi možete reći još da li su moguće kakve terapije koje nebi ugrozile dojenje?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svaka lokalna terapija u obliku vaginaleta neće ugroziti dojenje.

darcy165

Poštovani,
jučer sam bila kod ginekologa i napravio mi je kolposkopski pregled i kaže da se vide promjene na stanicama i uzeo bris za HPV..i da mimje 2 kutije geonistina i lactogyn. e sad mene zanima za taj HPV, znači od 2004 idem redovno svake godine na pregled i PAPU i nikad nije bilo označeno promjene povezane s HPV-om. S mužem sam 7 godina i u tih 7 godina sam 8 puta radila PAPA test, nikad nije pokazalo te promjene povezane s hpv-om, upala je bila skoro svaki Papa i samo to. predzanji Papa prije godinu dana u početku trudnoće i ni tad nije pokazalo promjene povezane s hpv-om. pa mene sad zanima kako sad odjednom? da li je moguće da sam imala a nije se nikad očitalo nalazom?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je da ste imali i ranije. Pričekajte nalaz brisa. PAPA test ne može uvijek detektirati HPV .
Bris na HPV je siguran. Iz kliničke prakse bilo je i urednih PAPA testova i pozitivnih HPVa, kao i PAPA testova sa sumnjom na HPV infekciju koja nije genotipizacijom dokazana.