CIN i promjene povezane sa HPV-om

ivana992

Postovani doktore,

Imam 22 godine i do sad samo jednog seksualnog partnera. Prije 6 mjeseci sam napravila PAPA test i rezultati su mi dosli prosli tjedan te me ginekolog zvao na iscitavanje rezultata. Na nalazu je pisalo CIN 1 i promjene povezane sa HPV-om, Bacillus vaginalis, nalaz leukocita i nesto eritrocita. Takoder mi je ginekologica rekla da je po PAPA testu stadij III. Propisala mi je geonistin vaginalete kroz 6 veceri jer mi je rekla da imam iscjetka, napravila mi bris za genotipizaciju virusa te.mi je reklada si.kupim vaginalete etericnih ulja protiv HPV-a (u ljekarni primapharme). Takoder pijem beta 1,3 glukan od 500 mg ujutro, folnu.kiselinu od 600 mikrograma ujutro i navecer te jenu tabletu supradyn vitamina popodne. Takoder trebam ponoviti papa za mjesec dana.
Ono.sto Vas zelim pitati da li je moguce da su te promjene povezane sa HPV-om rezultat gljivicne upale.koju sam imala u trenutku uzimanja papa testa? Takoder, za 8 dana bih trebla dobiti menstruaciju (pijem yasmin tablete vec 6 mjeseci pai je uvijek tocna), a trebala bih poceti stavljati vaginalete protiv HPV-a kojih imam.deset. Da li je bolje da pricekam da mi menstruacija prode pa da ih svih deset za redom stavim ili mogu koristit do pocetka menstruacije pa 2-3 vaginalete koje mi ostanu potrosim poslije menstruacije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Hpv infekcija nema veze s gljivičnom upalom koju ste imali tada.
Hpv je jedno a gljivice drugo. Sve ste dobro napravili i pričekajte nalaze hpv genotipizacije.
Navedene vaginalete koristite nakon završene menstruacije da bude kontinuitet.
Virus se prenosi spolnim putem.

ivana992

Puno Vam hvala na brzom odgovoru.

U prošlom pitanju sam zaboravila napomenuti da sam dobila informaciju da nedostatak folne kiseline moze imitirati "promjene povezane sa hpv-om". Konkretno, da li nuzno nalaz "promjena povezanih sa hpv-om" znaci da sam zarazena sa virusom?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Znači.

hanandi

Postovani doktore,
Naime moja majka je nedavno uradila konus grlica maternice (papa test CIN 2-CIN 3,). Stigao joj je nalaz biopsije i uredan je. Sada nju interesuje , sta se desava sa HPV koji je imala, odnosno kako to utice na maternicu i da li mogu nastati neke komplikacije (rak maternice i sl.)? Prije je radila Papa test svaka 2-3 mjeseca , sada su joj rekli da treba raditi tek nakon 8 mjeseci....

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je nalaz konizata uredan, ne prijeti joj nikakva potencijalna opsanost. PAPA test treba napraviti nakon šest mjeseci. Ne treba brinuti, neće doći do tumora.

hanandi

Postovani doktore,
Hvala Vam na odgovorima koje ste mi dali.
Dakle ukoliko HPV postoji i dalje , vise ne predstavlja opasnost od nastanka neke bolesti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Na kakvu bolest aludirate?ako hpv postoji i dalje postoji ponovno opasnost od CIN -ova.

hanandi

To me interesuje, ako postoji HPV da li postoji opasnost po maternicu od CIN-ova? Hvala Vam puno i oprostite na smetnji.. pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako postoji HPV promjene se ponovno mogu napraviti na vratu maternice.