Cista na jajniku

hulala1

Postovani, radim na bebi i ciklus mi kasni 3 dana. Osjecam slabost, vrucinu. Danas sam slucajno bila kod doktora sa majkom, i uradila sam ultrazvuk, sumnjajuci na trudnocu, medjutim trudnoce za sada nema, vec na lijevom jajniku cista 3,3cm. Inace mi lijevi jajnik ovulira (utvrdjeno folikulometrijom), i to bas osjetim (bol u jajniku), ovaj mjesec to nisam osjetila, i bilo mi je cudno i sada pronalazim cistu. Da li imam razloga za brigu? Dr je rekla da ce vjerovatno puci kroz ciklus i da on zato kasni.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite test na trudnoću. Za cistu je istina to što vam je napomenula ginekologica.

hulala1

Postovani, uradila sam test. Odmah je pokazao pozitivan rezultat. Moje pitanje je, s obzirom da sam vam prosli mjesec pisala u vezi testa, imala sam blago pozitivan test - urin, a Beta negativna, uredno dobila ciklus. Da li moze ova cista, ako je zlocudna uzrokovati pozitivan rezultat? To jest tumor jajnika, jer mi svi govore, nemoguce lazno pozitivan test, greskom imatii. Cistu znaci nisam imala u januaru, a sada je imam. I da li je moguce da mi se na uzv nije vidjela ni gestacijska kesica, a 4n i 2 dana po ciklusu sam trudna tada bila. Hvala puno na odgovorima, u panici sam!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o trudnoći. Prije 5 tjedana ne pokušavajte vidjeti trudnoću uz pomoć uzva. Napravite beta hcg iz krvi ako vam se ne da čekati.

hulala1

Postovani, uradila sam betu, rezultat je 1024.60. Po ciklusu sam 5 nedelja i 3 dana trudna. Na uzv danas, opet se nista nije vidjelo. Cista nepromjenjena 3,3cm. Endomentrij 1,4cm. Dr je rekla da sumnja na vanmatericnu. I da dodjem za 7 dana. Ne znam da li da odem kod drugog dr po drugo misljenje, jer mi je smijesno da kuci cekam 7 dana, da mi pukne jajnik. A u 5 sedmici bi se bar trebao vidjeti gestacijski mesak. Srdacan pozdrav!

rina20

Poštovani,

imam 28 godina. Nekoliko prethodnih mjeseci muči me nadutost trbuha te sam zbog boli tijekom seksualnog odnosa otišla na pregled ginekologu. Pronašao je cistu 29x22 mm dijelom hipoehogenog sadržaja, no, kako ona tijekom sljedeća 3 tjedna nije pukla, išla sam na pretragu CA 125. Nalaz je iznosio 113,7. Na sljedeći sam pregled naručena početkom 3. mj. te sam morala ponoviti nalaz CA 125 (nalaz još nije stigao). Trenutno osjećam slabiju bol i napetost u predjelu lijevog jajnika, i dalje sam naduta te učestalo mokrim. S obzirom na bolove i povišen CA 125, postoji li razlog za paniku i koliko je moj slučaj hitan?

Unaprijed se zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Hulala sa beta hcgom od preko 1000 mora se vidjeti gestacijski mjehur u maternici. Stoga sugeriram da odete kod nekog na uzv pregled ranije .

Dejan Šakoronja, dr. med.

Rina svakako nije dobro da je povišen. Sugeriram kontrolni UZV nakon iduće menstruacije i ca 125 već slijedeći ciklus.

hulala1

Postovani, hvala na tako brzim odgovorima, kao i uvijek! Otisla sam po drugo misljenje, dr mi je rekla da nema nikakvih znakova vanmatericne, i da vidi suspektan GM u materici, da dodjem u ponedeljak na kontrolu (osim ako osjetim jaku bol, tada odmah u bolnicu). Smatra da je vjerovatno u pitanju rana trudnoca, zadnja menstruacija 20.01. - ciklusi na 32,33 dana, ovulacija 8 februara po "Moj kalendar". Predpostavljam da dijelite misljenje? Jos jednom hvala na sve i jednom odgovoru od mojih 1000 pitanja happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Za koji dan se mora prikazati gestacijski obruč u maternici. Slažem se s mišljenjem druge liječnice.

hulala1

Postovani, ipak je vanmatericna u pitanju. Beta mi uredna, uredno se uduplala na 2063. A trudnoca u jajovodu. U materici pseudo gestacijski mesak. Pokusace prvo sa inekcijama da mi rijese to. Kakva su vasa iskustva sa ovolikom Betom i vanmatericnom? Hvala

hulala1

Postovani, beta mi je sada 475. Nagli pad bez injekcija, za 5 sati. Ne razumijem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Beta HCG će padati i dalje ali ne bez terapije do negativnih vrijednosti. Dobit ćete metotrexat pa će se stvar riješiti bez operativnog zahvata.

hulala1

Postovani, danas je beta 290. Opet pad. Prirodno. A na uzv mi se trenutno ne moze potvrditi vanmatericna. Imam tupe bolove na lijevoj strani (gdje se i sumnja vanmatericna, a tu imam i vodenu cistu koja se krenula smanjivati. Krvarenja nemam. Da li moze da vanmatericna prirodno nestane? I da li je opasna vanmatericna sa betom 290. Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vanmaternična trudnoća moguća je i sa beta hcgom od 20. Isto tako i prsnuće jajovoda. Morate biti pod strogom kontrolom.

sandrak

Pozdrav,
imam 26 godina, nisam radjala, na lijevom jajniku sam imala cokoladnu cistu 47 mm, koja mi je odstranita laparoskopski 13.11.2015, Ph nalaz je uredu, a na kontroli u decembru mi je ustanovljeno da se cista vratila velicine 22 mm, pila sam Primolut Nor pa dva mjeseca Diana 35, moj ginekolog mi savjetuje trudnocu, pa smo momak i ja odlucili da pokusamo, moje pitanje je- danas na kontroli mi je ginekolog propisao tri mjeseca da pijem Primolut Nor, da bi mi ciklus dolazio na vrijeme, e sad, mene je strah ako ja zatrudnim a da to jos ne znam a pijem te tablete...u upustvu pise da se ne piju za vrijeme trudnoce i ko planira trudnocu?pa ne znam sta da radim

hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Savjetujem da vam ordinira duphaston, jer se on smije uzimati i prije i u ranoj trudnoći.

hulala1

Postovani, beta mi je pala sa 290 na 75 za 48h i poslali su me kuci. Kontrola u ponedeljak. Ja se osjecam super, nemam bolova, ali krvarenje je uzasno, nije odliv, ulosci zadrzavaju, ali kao pre pre obilna menstruacija (smiri se, pa odjednom napuni sigurno vise od pola uloska, ako ne i cijeli, da ne otrcim u wc, i krv je crvena bas). Krvarila sam i u bolnici, i svi su mi govorili da tako i treba. Primila sam dve doze metotrkekstata. Ne znam do koje mjere se smatra da je normalno krvariti ovako.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Krvarenje je uobičajno. Svakako se dalje javljajte na preglede i na kontrole bete.

sandrak

Momak i ja planiramo bebu, medjutim on ima problema s kicmom i mora na magnetnu rezonancu, pa nas zanima da li je stetna sto se tice plodnosti i da li moze izazvati neke posledice ?
hvala unapred