Cudna menstruacija

lydia20

Postovani,
Krajem studenog sam bila na redovnom ginekoloskom pregledu i sve je bilo uredno. Medutim par dana kasnije sam imala jaku bol ,istu kao kad imam ovulaciju samo jos jacu i trajala je 3,4 dan i proslo samo od sebe.
Ali sto me sad ponovno brine je sto sam dobila menstruaciju vec nakon 22 dana ( inace su mi ciklusi 27,28 dan.
I od prvog dana samo izlaze ugrusci, odnosno kao komadi mesa i ostanu na ulosku, da bi sad izasao jedan ogroman komad, sigurno 3 cm dug i pola cm sirok.
Jako me preplasilo, imam li razloga za brigu i trebam li se odmah javiti ginekologu obzirom da je prije 20ak dana nalaz bio skroz uredan?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, niste naveli da li postoji mogućnost trudnoće. Ako je trudnoća isključena tada se javite liječniku samo ako bi krvarenje potrajalo duže od uobičajene menstruacije. Ako postoji mogućnost trudnoće savjetujem da uradite beta hcg iz krvi.

mikica39

Poštovani,uz prvi dan menstruacije osijećala sam slabost,glavobolju i zimnicu.Mjerila sam temperaturu i bila je max 36,4 s tim da je meni normalna temperatura 35,1-35,5 max tako da sam ovu temperaturu osijećala kao netko otprilike rekla bih 37,5.
Molim vas što bi moglo biti uzrok ovom stanju,i na što da obratim pažnju.P.s sada sam bolje međutim to mi je bilo čudno.
Hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, slabost, glavobolja i zimica su toliko nespecifični simptomi da Vam ne mogu odgovoriti. Oni mogu pratiti povišenu temperaturu (a to niste imali), isrpljenost organizma, neispavanost i umor, avitamnoze, glad, viroze i sl. Nemaju veze s menstruacijom.

lydia20

Hvala na odgovoru, sto se tice trudnoce to je 100% isključeno.
Evo sad mi je vec 5.dan menstruacije i jos uvijek je obilna, iako vise nema vecih komada, ima samo manjih ugrusaka.
Inace mi 5.dan vec ne bude skoro nista, a ovaj put imam osjecaj da nije jos ni blizu kraja.
I takoder sto me jis brine je to da me grudi i dalje bole kao u pms-u, a inace me produ cim dobijem menatruaciju prvi dan.
Ne znam sto mi je ciniti.

Ivo Balenović, dr. med.

Ako se krvarenje smanjuje nema potrebe za posjet liječniku. Pričekajte da stane. Ako bi se obilna krvarenja ponavljala iz ciklusa u ciklus, savjetujem da uradite analizu hormona.

ugljesae

Dobar dan,
Imam 30 godina i prije dvije godine dijagnosticirani su mi policisticni jajnici. Ordiniran mi je Primolut nor 2x2 tbl. 5 dana i redovno korištenje Inofolic granula (2x1). Inofolic sam koristila mjesec dana i prestala sa korištenjem. Menstruacije su bile neredovne, ali su dolazile. Uradjen nalaz stitne, hormonalni status, inzulinska rezistencija, sve uredno. Medjutim unazad 6 mjeseci dolazi do krvarenja na svakih 15 dana, lagano krvarenje je u pitanju, nekada je krv žarko crvena, a većinom smedja. Da li da uključim Duphaston narednih 6 mjeseci od 16-26 dc. u svrhu regulacije i da nastavim sa Infolicom jer kontracepcijske pilule ne bih da koristim ni po razno? Šta mi preporucujete?
Unaprijed zahvalna. Pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem da uradite analizu hormona. Slobodno možete početi s Duphastonom 2x1/10 dana u drugoj fazi ciklusa.