Diane-35

Girl1

Dobar dan. Zbog policističnih jajnika, neredovitih menestruacija te lošijeg nalaza hormona prepisane su mi pilule Diane 35. 28.11 je bio prvi dan menestruacije, pilule sam počela piti 29.11(doktorica je rekla da nema veze taj 1 dan). No ja sam zabrinuta što krvarenje još uvijek traje. Nije obilno, ponekad je smečkasto a ponekad normalna krv. Doktorica mi je rekla da je ro normalno s obzirom da sam ih tek počela piti no ja sam jako zabrinuta. Hvala vam na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mišljenja sam kao i vaša doktorica. To je prilagodba na pilule.

Ne znam sta

Postovani doktore, pocela sam piti Diane. Na prvom sam blisteru 4 tableta danas. Zanima me kad budem pravila onu pauzu od 7 dana (kada ispijem blister od 21tabb)pa ponovo pocnem piti 8.dan, da li pocinjem piti 8.dan iako nije nastupila menstruacija, ili krecem ponovo pit kad nastupi menstruacija (bilo da nastupi u tih 7 dana pauze ili poslije 7 dana pauze)

Dejan Šakoronja, dr. med.

Počnete 8. Dan bez obzira na menstruaciju.

Diane35f

Poštovani doktore imam 24 godine, već 18 dana pijem Diane 35 .Prvi put mi je da koristim kontracepcijske pilule.Osjećam anksioznost i gubim na kilogramima ,do sada sam izgubila 3 kg i konstantno se loše osjećam . Sta mi vi preporucujete ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da nastavite dalje još koji ciklus. Ako smetnje potraju tada treba promjeniti pilule.

Diane35f

Doktore još jedno pitanje imam naime jutros 19 dan od uzimanja Diane 35 primijetila sam tackasto krvarenje , je li to reakcija organizma na tablete ili nešto drugo jer pauza u kojoj trebam dobiti mjesecnicu treba nastupiti tek za tri dana, bojim se da nije implatacijsko krvarenje obzirom da je posljednji odnos bio 10.12

Dejan Šakoronja, dr. med.

To je nevažno probojno spoting krvarenje uz pilule. Nastavite dalje s uzimanjem.

Girl1

29.11.16 sam počela piti diane 35. Preporučeno mi je da ih pijem 3 mjeseca i nakon toga da će mo kontrolirati razinu hormona. 13.02.17 sam popila zadnju tabletu. Dok sam uzimala tablete mc je bio 29 dana. 03.03 sam imala spolni odnos bez zaštite, ejakulirao je u rodnicu. 05.03 je nastupilo krvarenje blago(doktorica kaže ovulacijsko krvarenje). Menesteuacija je trebala doči 19.03. Danas(24-og) je nastupilo krvarenje i ja sam mislila da je u pitanju menestruacija i popila sam prvu tabletu diane 35 jer se nalaz hormona nije poboljšao te je doktorica propisala još 3 mjeseca uzimanja. Međutim krvarenje je svijetlo crveno. Vidljivo samo u tragovima na wc papiru i malo na ulošku. Kolike su šanse da nije u pitanju menestruacija več trudnoča?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ukoliko ste Diane uzimali bez prekida trudnoća nije moguća. Koliko sam shvatio imali ste prekid uzimanja terapije i tada je došlo do ovulacije i odnosa što znači da postoji mogućnost trudnoće. Svakako učinite test na trudnoću. Kod Diana, kao i ostalih kontraceptiva menstruacije mogu biti manje obilne i kraće.

Girl1

Dobar dan. Imam 25g, 165cm visoka, 71 kg.29.11.16 sam počela piti diane 35 zbog neredovitih menestruacija te loših hormonskih nalaza. Vadila sam nalaz hormona u 10-om mjesecu 2016. Nalaz od 10-og mjeseca: LH 3.57, FSH 3.79, estradiol 66.26, testosteron 1.85, androstendion 14.59. Nakon 3 mjeseca uzimanja diane 35 nalaz: LH 1.5, FSH 3.53, estradiol 156.2, testosteron 1.82, androstendion 10.27, anti-mullerian hormon 1.69. Ovi nalazi su vađeni 3-5 dan mc. Progersteron 2.52 vađen 21 dan mc. Rodila sam prije 2 g, trudnoća i porod su prošli bez komplikacija. Porod je bio prirodan. Molila bih vas za vaš mišljenje.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
imate povišene vrijednosti androstendiona. To je muški spolni hormon koji se stvara u jajnicima i nadbubrežnoj žlijezdi. Diane omogućuju liječenje bolesti čiji je uzrok povećana proizvodnja androgenih hormona (androstendiona). Kod Vas se razina androstendiona nakon tri mjeseca terapije snizila. Nastavite s uzimanjem Diana još tri mjeseca i tada ponovite pretrage. Nizak progesteron ukazuje da nemate ovulacije što je normalno kod žena koje uzimaju kontracepciju.

Girl1

Kada je vađen progesteron napravljen je mjesec dana pauze od uzimanja kontracepcije. A 16-og dana mc mi se je pojavilo blago krvarenje za koje je doktorica rekla da je ovulacijsko. Jako sam zabrinuta jer mi je i za prvu trudnoću trebala godina dana. Za vrijeme uzimanja kontracepcije mc je bio 29 dana. Kad sam napravila pauzu umjesto 19.03 menestruacija mi je započela 24.03 i još uvijek traje.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
obzirom na navedeno kod Vas postoji manjak progesterona. To se dešava kod anovulatornih ciklusa ili slabe funkcije žutog tijela. Žuto tijelo nastaje nakon ovulacije i luči progesteron. Liječenje se sasoji od primjene progesterona tijekom 10 do 12 dana u fazi žutog tijela. Od dijagnostičkih metoda može poslužiti serijsko određivanje hormona 3 do 4 puta u fazi žutog tijela, te ultrazvučni pregled,

Girl1

Progesteron se primjenjuje nakon prestanka uzimanja kontracepcije?

Ivo Balenović, dr. med.

Da, nakon prestanka uzimanja kontracepcije, Znači u prirodnom ciklusu.

Girl1

Dobar dan. Uzimala sam diane 35 3 ciklusa. Zatim je napravljena pauza od mjesec dana. Prvu dan idučeg ciklusa sam nastavila s uzimanjem diane 35. Krvarenje je trajalo 29 dana. Diagnoza policistični jajnici. Zanima me dali se mogu uzimati i nege druge kontracepcijske pilule. Ginekologica mi je rekla da nastavim s Diane a ginekolog kod kojeg sam bila privatno mi je savjetovao uzimanje Yaz-a i kada se odlučim na trudnoču da bi uzimala Utrogestan. Koje je vaše mišljenje, koga poslušati?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
osnovna namjena Diane je liječenje hiperandrogenemije (povišenih muških spolnih hormona) koja se manifestira pojačanom dlakavošću i aknama. Hiperandrogenemija nastaje najčešće kao posljedica policističnih jajnika. Nema potreba da terapija Dianama traje duže od 6 mjeseci nakon čega je preporučljivo zamijeniti ih nekim drugim kontraceptivom.