doksiciklin u trudnoći

sofi

Cervikalnim brisevima utvrdena mi je Ureaplasma urealyticum te odredena terapija doksiciklinom. Buduci sam u 14. tjednu trudnoce zanima me moze li ovaj antibiotik stetiti plodu i koje mogu biti posljedice.

Unaprijed zahvaljujem!

dr. Miro Šimun Alebić, spec.gin.

Ovim putem mogu Vam samo citirati ono što piše u uputama proizvođača: "Tetraciklini prolaze kroz placentarnu barijeru, te se mogu naći u tkivima fetusa gdje ispoljavaju štetne učinke na razvoj fetusa (usporavanje razvoja kostura i noktiju, promjene na zubima u smislu trajnih diskoloracija i hipoplazije zubne cakline).
Stoga se tijekom trudnoće, naročito njezine druge polovice, ne preporučuje primjena Doksiciklin kapsula."... uz napomenu da ste Vi u prvoj polovici trudnoće.