Duphaston

lurker

Poštovani,
molim Vas za mišljenje! Javila sam se svom ginekologu jer već duže vrijeme pokušavam začeti. Poslao me vaditi hormone i dao mi je Duphaston jer sam mu napomenula da imam dvodnevni predmenstrualni spotting. Objasnio mi je na kakav problem to upućuje te mi rekao da Duphaston krenem uzimati 5 dana do nove menstruacije. Prvo dva dana po dvije dnevno, a zatim preostale dane po 3 tablete dnevno (navodno jer sam prilično visoka i imam preko 80 kg). Duphaston bih trebala uzimati i 2-3 dana nakon dana očekivane menstruacije. Tada napraviti test na trudnoću i ako je negativan prestati s uzimanjem. Ovulacija mi šeta iz mjeseca u mjesec i nekada je 13. ili 14. DC, a nekada čak 22. DC. Lutealna faza mi traje 12 dana, a lagani spotting krene već 10.DPO. Navodim ovo jer me zanima je li to razlog zašto mi je liječnik predložio ovakvo uzimanje. Gdje god gledam, u uputama stoji da se s Duphastonom kreće 15. ili 16. DC, a ja ću evo ovaj mjesec krenuti tek 23. DC.
Hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom kod vas se vjerojatno radi o insuficijenciji žutog tijela koje u drugoj fazi ciklusa nedovoljno luči progesteron. Uobičajena terapija takvih stanja je Duphaston kroz 10 dana u fazi žutog tijela.

mirela001

Poštovani,
molim vas mišljenje. u rujnu navršavam 42 godine i gubim pravo na ivf, tj. trebala bi iskoristiti prije navedenog datuma pravo na postupak. kako ovaj mjesec ne mogu ići, od srpnja počinju godišnji i postupci se ne rade do 16.08.2017. god. e sada moj dr. mi je rekao da se javim kada dobijem prvi dan menstruacije ako bude u tom periodu. međutim po sadašnjem stanju ja bi trebala dobiti 12.08., što bi mi bio već 4 dan kada oni počnu radti. dali postoji mogućnost da sa utrogestanom ili nekim progesteronom malo prolongiram dolazak menstruacije?
ili neki drugi savjet ako imate
puno hvala
lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uzimanjem bilo kojeg progesteronskog preparata možete odgoditi menstruaciju. Dokle god ga uzimate nećete dobiti krvarenje. Bilo bi dobro početi ga uzimati barem 7 dana prije očekivane menstruacije.

mirela001

Puno vam hvala na odgovoru. moja dr. mi je predložila kontracepcijske, ali nekako bi rađe pregestron jer ako pijem pilule onda taj mjesec ne možemo pokiušavati prirodnim putem.
puno hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

lurker

Poštovani, poslala sam Vam upit 13. lipnja. Dakle ona situacija gdje sam zbog manjka žutog tijela od svog liječnika dobila Duphaston s uputom da ga pijem 5 dana pred novu menstruaciju pa još 2-3 dana poslije očekivanog datuma (s tim da prva dva dana uzimanja uzimam samo 2, a potom ostale dane po 3 tablete). Trenutno sam na putu i nisam u mogućnosti kontaktirati liječnika, međutim pojavio se spotting. (Inače imam dvodnevni predmenstrualni spotting, a ovaj se put pojavio čak i dan ranije). Već 2 dana pijem Duphaston, danas je 3. Što da radim? Da prekinem terapiju ili da nastavim piti prema uputi?
Prema liječnikovoj uputi bih trebala piti dok ne uradim test na trudnoću te da prema rezultatu postupim ovako ili onako, međutim, za test je još rano. Danas je 10.DPO, ali svakako ću ga napraviti ujutro.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uzimanjem Duphastona kako vam je rekao vaš liječnik. Kod vas se vjerojatno radi o insufincijenciji žutog tijela što se liječi Duphastonima u drugoj fazi ciklusa (10 - 12 dana).

melanimelem

Postovani,
Vec drugi mjesec moram piti duphaston tablete 2×1 tabletu da bih dobila menstruaciju. U svibnju ove godine kasnila mi je menstruacija i bila sam na uzv kod doktora i rekao je da imam cistu 32mm i da se nije dogodila ovulacija a samim tim nije doslo ni do menstruacije. Nakon provedene terapije, odmah sutra dan nakon zadnje tablete sam dobila menstruaciju koja je trajala kao i inace. Dakle ciklus mi je bio 55 dana. Zatim mi je rekao da ukoliko iduci ciklus bude duzi od 35 dana da ponovim terapiju. Sada sam ponovno krenula sa terapijom, vec 5.dan pijem lijekove no ne razumijem zasto se to dogada. Inace sam uvijek imala jako puno pristica po licu (a od kada mi se pocelo ovo dogadati ja ih vise nemam), jako sam stalno napirena, debljam se a ne jedem nista vise niti manje nego inace. Ovaj puta nisam radila test na trudnocu jer inace imam zasticene odnose bez ejakulacije. Ponekad osjetim da me zaboli malo u predjelu jajnika ili jos niže. Imala sam simptome da cu dobiti menstruaciju(otecene grudi i malo sam vise jela par dana). Mozete li mi reci svoje misljenje? Ne mislim da sam trudna i skroz me zbunjuje to sto jedino tabletama ja moram sada poticati menstrualno krvarenje. Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem da učinite hormonski status. Prema svemu navedenom moguće da se radi o hormonskom disbalansu. U obzir dolaze policistični jajnici, poremećen rad štitnjače ili hipofize.

lurker

Poštovani, molim vas, uzimanje Duphastona poslije ovulacije od 15./16. DC do 25. DC... Ako je ovulacija bila ranije (konkretno, evo 10.DC), trebam li početi i ranije s Duphastonom? Da podsjetim, uzimam Duphaston zbog insuficijencije žutog tijela i pokušavam zanijeti već dugo. Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Duphaston uzimajte 15. do 25. dana ciklusa bez obzira na ovulaciju. On je dodatak na hormone koje luči žuto tijelo u drugoj fazi ciklusa.

Anabell*Anabell

Poštovani,
zbog oskudnog krvarenja koje je trajalo 20 dana ginekolog mi je propisao Duphaston 2X1 14 dana i rekao da bi krvarenje trebalo stati kroz 2-3 dana od uzimanja...od jucer sam ga pocela piti i cini mi se kao da se krvarenje pojacalo. Je li to u redu ili trebam piti 3x1? Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pričekajte još malo dok terapija ne počne djelovati. Nema potrebe pojačavati dozu.