Folikuli

Lilsyzzle92

Postovani, trazila sam i po knjigama i po forumu i nigde ne mogu naci..Zanima me da li u toku trudnoce folikuli nastavljaju da sazrevaju do De Grafovog pa onda sta ja znam..ne funkcionisu, ne pucaju ili sta vec, ili tada uopste i ne sazrevaju folikuli i uopste i nema tog iz koga bi pucanjem jajna celija izasla? Mozda zvuci glupo ali bih volela znati. Unapred hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, rastu ali ne sazrijevaju do Grafovog folikula. Zakočeno je sazrijevanje posljedica hormonskih promjena u ranoj trudnoći.

abynthe

Postovani

Bila bih Vam zahvalna ako bi mi protumacili sto znaci kada se nakon ultrazvuckog pregleda ustanovi da ovariji imaju od 12-15 antralnih folikula.Endometrij je tanak,pravilan s obzirom da sam na hormonskoj Cerazette terapiji.
Medjutim zanima me sto znace ti folikuli u mom slucaju,te njihov broj.
Zbilja Vam hvala unaprijedhappy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Folikuli su preteče jajne stanice. Ima ih više vrsta u raznim stadijima razvoja, od preantralnih, antralnih, predovulacijskih izd.
Razlikuju se po zrelosti i veličinom i količinom granuloza stanica oko sebe.
Kod vas su te veličine i ne sazrijevaju jer su jajnici zakočeni uzimanjem hormonske kontracepcije.
Kad istu prekinete neki od tih folikula će se ratviti sredinom ciklusa i do zrelog Grafovog ovulacijskog folikula.

abynthe

Postovani

Hvala Vam puno sto ste mi to razjasnili.
Mnogo ste mi pomogli.
L.P happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Bebica84

Poštovani,
Bila sam na pregledu i dr je ustanovio da su mi folikuli mali ( 5mm 9dc) i da je endomerij tanak ( 5mm ). Sada mi je rekao da dodjem 12 dc na ponovni pregled. Sta vi mislite o tome, postoji li sansa da zatrudnim?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Postoji dakako. Ovulacija ne mora biti 14. dan ciklusa. Dakle može biti i kasnije. Treba vidjeti hoće li doći do razvoja vodećeg folikula i sluznice endometrija.