Gardnerella vaginalis

ivana01

Poštovani,

na pregledu kod ginekologa jučer mi je utvrđena bakterija Gardnerella vaginalis. Kao terapiju sam dobila Hiramicin 2x1, svakih 12 sati ( terapija za 5 dana) i Betadine vaginalete za 14 dana. Zanima me da li se ta bakterija prenosi isključivo spolnim putem i da li se trebaju liječiti oba partnera istodobno? Moj ginekolog mi je rekao da se ne tretira kao da se prenosi spolnim putem i nije prepisao ništa za moga partnera. Ukoliko je potrebno liječiti i njega od Gardnerelle, da li moj partner može uzeti Medazol tablete ? Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Partner svakako treba uzeti terapiju. Može Medazol tablete.

ktina

Poštovani,
na pregledu mi je ginkolog rekao da imam gardnerellu i propisao medazol tablete i vaginalete za mene i tablete za partnera. Od simptoma sam imala žučkasti iscjedak neugodna mirisa(ne mogu definirati miris, ali nije mi vukao na ribu), osjećaj natečenosti kod ulaska u rodnicu i peckanje prilikom mokrenja. Nakon 7-dnevne terapije i dalje osjećam peckanje prilikom mokrenja, a iscjedak se donekle normalizirao. Naručena sam na kontrolu za mjesec dana. Brine me ovo peckanje kod mokrenja jer čitala sam da se uglavnom veže uz neke druge spolno prenosive bolesti, a ne uz gardnerellu. Da li bi trebala sljedeći puta tražiti da mi ginekolog napravi briseve za spb? Može li papa test pokazati/dati sumnju na neku spb? Do sada su papa testovi bili uredni, zadnji je napravljen prije u 5. mjesecu, a ove tegobe vučem od 8.mjeseca.
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možda bi za početak bilo dobro napraviti urinokulturu.
Probajte uzimati probiotike neko vrijeme.

ivaa1511

Poštovani!

Već sam se ranije javljala, ali očito moji problemi nikako da nestanu.
Počelo je sa upalom jajnika u remisiji za koju sam dobila doksiciklin kapsule i dalacin kremu. Provela sam terapiju do kraja, imala odnose sa dečkom i svrbež se vratio naravno za vikend... dobila sam i menstruaciju i morala sam nešto koristiti jer je bilo nepodnošljivo. U ljekarni sam dobila vaginalete gyno daktarin koje sam koristila tijekom menstruacije. Nakon toga sam otišla kod ginekologice, rekla mi je da je to gardnerella i dala klimicin antibiotik i medazol vaginalete (rekla mi je za 7 dana) za dečka nisam ništa dobila, a pitala sa treba li i njemu nešto.
Evo i to sam provela, zadnja vaginaleta prekjučer, i kao da opet osjetim svrbež. Što dalje da radim, ove je već frustrirajuće...
Unaprijed zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sugeriram cervikalne briseve. Previše je lutanja u terapiji. Ev. Da pribate polyginax vaginalete ili macmiror .

ivaa1511

Zahvaljujem na odgovoru, pričekat ću još par dana, pa ću probati i s njima.
A ima li kakve veze što pijem Belara kontracepciju, dali mi možda one ne odgovaraju?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema direktne veze s uzimalnje Belare.

Ivancica000

Poštovani,

nakon brisa mi je ustanovljena gardnerella vaginalis. Prepisana mi je terapija Doksiciklin tabletama i Medazol tablete za rodnicu. Zanima me kako sam to uopce dobila? moze li se znati dali sam ja prenosnik ili decko? jer sam simptome dobila nakon nekoliko mjeseci spolnog odnosa...inace prije nisam imala nikakve probleme, niti upale niti nikakav iscjedak, decko kaze da ni on nije imao nikakvih problema do sada...

Unaprijed zahvaljujem ! happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da je spolni način prijenosa.

Ivancica000

Jasno mi je to... ali me zanima kako to da nisam dobila nakon prvog odnosa s njim ako je on prenosnik, ili kako on nije dobio ako sam ja... Moze li se uopce znati tko je kome prenio?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je u malom broju ne radi nikakve smetnje. Nije jako patogena, a ako se razmnoži pravi smetnje.
Tko je kome prenio zaista ne znam.

Ivancica000

Muci me sto nisam to dobila nakon prvog odnosa, nego nakon par mjeseci...pa sumnjam da je decko imao odnos sa jos nekim u isto vrijeme...

Hvala vam na pomoci!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam. Razmnožila se .

Anna4321

Poštovani,
zbog Gardnerelle sam provela terapiju Medazol vaginaletama, a za supruga su prepisane Medazol tablete. Budući da doktor nije označio kako ih treba piti, u ljekarni su nam rekli 3x dnevno dok ne popije kutiju (20 tbl od 250 mg). Danas mu je treći dan terapije ali od jučer ima dosta izražene mučnine i slabost. Može li to biti od Medazola i treba li prestati s terapijom? Koliko dana bi bilo minimalno da ih pije a da ipak imaju učinka? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako ima smetnje svakao nek prestane. Navedeni lijek se ne smije uzimati s alkoholom jer je moguća disulfiramska reakcija.
Ima i drugih lijekova za gardnerelu. Terapija se mora provesti do kraja.