Gastroschisis

Kata77

Poštovani,

u 27 sam tjednu trudnoće i jučer je bebi na Sv. Duhu uspostavljena dijagnoza "Gastrischisis" i zastoj u razvoju (jer je beba razvijena za 24 tjedna trudnoće).
na internetu sam našla dosta slučajeva ove bolesti u americi i engleskoj ali nema puno za pročitati što se tiče hrvatske.
Kako nas je doktor primio preko reda (tj. nenaručene) nije imao puno vremena objasniti nam što je to točno i kako se liječi.
Zato vas molim za pomoć. Htjela bih znati više o ovoj bolesti. Također me zanima s kom se mogu dogovoriti o porođaju i bebinoj operaciji? Dolazim iz Petrinje ali nikako nebi voljela roditi u Sisku. Htjela bih u Zagrebu roditi kako bi beba bila bliže Klajićevoj (tamo mora na operaciju?). također me zanima kakve su šanse takvoj djeci da uopće prežive i da nemaju posljedica u životu?
Molim vas za pomoć, u šoku sam a još me više strah jer neznam ništa o toj bolesti ni načinu izlječenja.
Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, gastroshiza je ukratko defekt trbušnog zida kod djeteta.
Porod se mora dovršiti carskim rezom te se dijete neposredno nakon porođaja pebacuje na odjel dječje kirurgije gdje se operativno liječi defekt.
O prognozama i komplikacijama mislim da nisam kompetentan te da pitanje postavite ovdje pedijatru ili dječjem kirurgu.
Mislim da bi svakako trebali roditi u Zagrebu a trudnoću dalje voditi na Sv. Duhu gdje ste sada obavili pregled.

tomo i borna

Poštovani..moja situacija je sljedeća trudna sam 34. Tjedna i dijete ima gastroshizu,trenutno sam u bolnici i rekli su mi da sam otvorena 1 prst i da ću rodit ranije..postoji li kakva komplikacija za dijete s obzirom da ću rodit ranije a dijete je teško 1900 grama? Možete li mi malo opisati kako to sve ide? Hvala vam puno

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pročitajte moj odgovor iznad vašeg pitanja.