Gestacijski dijabetes

kanape

Poštovani doktore!
Sada mi je 35 g.U 32g. rodila sam zdravu djevojčicu tešku 4050g i 53cm.Naime imala sam Gestacijski dijabetes.Pridržavala sam se propisane dijete tako da su trudnoća i porod prošli uredno.Djete je zdravo a i ja se tako osjećam.Moje pitanje je :kolika je vjerojatnost da u eventualnoj drugoj trudnoći opet dobijem Gest.dij.,odnosno da li postoji neka šansa da ga izbjegnem npr:tjelovježba,sport,ili nešto drugo???
Puno hvala!

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Poštovana,
osobe s gestacijskim dijabetesom u prethodnoj imaju povišen rizik od razvoja gestacijskog dijabetesa u slijedećoj trudnoći ( oko 66% ih i razvije GD u slijedećoj trudnoći). Što se drugo dijela pitanja tiče odgovor je - naravno. Smanjenjem tjelesne težine, tjelesnom aktivnošću, zdravim načinom prehrane možete smanjiti individualni rizik, no da li će se GD pojaviti u konkretnom slučaju nije moguće prognozirati.