hpv

vedrana

pozdrav, već dvije godine liječim hpv, radila sam terapije aldara kremom. sada je stanje bolje nego na početku, ali papa je još uvijek cin II i stalno imam neke upale. kakva je šansa da se stanje popravi?
redovito koristim kondome s partnerom zbog ping-pong efekta. zanima me, što s trudnoćom?kako zatrudniti ako stalno moram koristiti kondome?hoću li ih čitav život morati koristiti?kako hpv utječe ne trudnoću, da li se on prenosi s majke na dijete? jesam li je zauvijek prenosnik hpv-a? puno hvala!

prof. dr. Josip Djelmiš

Poštovana Vedrana,
Infekcija s HPV je nažalost česta i dovodi do promjena na stanicama vrata maternice i rodnice, kao što je to kod vas (CIN-II). Česte su spontane regresije nalaza kao i nakon liječenja. Ako planirate trudnoću ne treba te se plašiti komplikacija trudnoće zbog infekcije s HPV.