HPV

drizl

Poštovani,
na zadnjem pregledu gin. je uradio bris na HPV te je došao nalaz da se radi o HPV-u visokog rizika.
Uradila sam Papa test te je on skroz uredan.
Gin. je preporučio smanjenje stresa i beta glucan za jačanje imuniteta.

Zanima me, što dalje, odnosno što znači "visokg rizika". Imam stalnog partnera i planiramo trudnoću, da li će to bilo kak utjecati na plodnost?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, s obzirom da se radi o HPV infekciji, premda nema citoloških abnormalnosti, savjetujem da ponovite PAPA test za 4- 6 mjeseci.
Što se tiče HPV infekcije, ona ne utječe na plodnost.
Jedino je važno po mogućnosti ući u trudnoću bez ikakve citološke abnormalnosti. Dakle ako će i idući PAPA test biti uredan, svakako planirajte trudnoću.

ivy123

Poštovani,
danas mi je došao nalaz i ustanovljen mi je HPV visokog rizika. Bris na HPV sam radila na temelju nalaza PAPA testa koji je pokazao abnormalne skvamozne stanice, točnije atipične skvamozne stanice (ASC) neodređenog značenja (ASC-US). Ginekologica mi je preporučila korištenje beta glukana 2 mjeseca za jačanje imuniteta. Zanima me je li taj HPV visokog rizika opasan, može li utjecati na mogućnost trudnoće i hoće li se nakon nekog vremena tijelo samo riješiti tog virusa? Isto tako me zanima, pošto imam dečka godinu dana te pretpostavljam da je onda i on zaražen, bi li on isto trebao koristiti kakvu terapiju? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ajde prvo pročitajte ovo:
http://www.cybermed.hr/centri_a_z/rak_vrata_maternice_i_hpv
http://www.cybermed.hr/forum/bolesti_i_stanja/rak_vrata_maternice_i_hpv

Ako bude nejasnoća slobodno se javite.
Ovo su preopčenita pitanja i teško bih vam mogao odgovoriti u par rečenica.