HPV

Manuela

Postovani,
posljednji nalaz Papa Testa ukazivao je na dysplaziju CIN II (promjene povezane sa HPV-om).
Suprug i ja provodimo terapiju kako nam je lijecnik propisao te koristimo prezervativ prilikom koitusa,ali nedavno sam procitala da to nije pouzdada zastita te da se virus moze prenijeti i preko koze te oralnog sexa. Trebamo li se suzdrzavati bilo kakvog kontakta dok traje lijecenje.
Unaprijed zahvaljujem.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Manuela,
S obzirom da ste već otkrili uzrok Vašem odstupanju u Papa nalazu (HPV infekcija) , da provodite terapiju, te da imate stalnog partnera, smatram dostatnom primjenu mehaničkih sredstava kontracepcije (kondom). Ipak, moram Vas upozoriti da nerijetko primjena antivirusne terapije ne donosi očekivane rezultate, te se treba pokušati s različitim oblicima liječenja i svakako uvijek provoditi redovite ginekološke kontrole, Papa nalaze, kolposkopiju, a po potrebi biopsiju i nemedikamentozne oblike liječenja. Više o HPV infekciji možete pročitati u prethodnim odgovorima vezanim uz Vama slične upite.

Manuela

Zahvaljujem se na odgovoru.
Upoznata sam da lijecenje moze potrajati,znaci li to da dok god nalaz nije sasvim u redu ne bi smjela planirati trudnoću?

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Manuela,
Da li je poželjno planirati trudnoću ovisi o različitim faktorima, prije svega oo odstupanju u Papa nalazu, tipu HPV a (malog vs visokog malignog potencijala), Vašoj dobi, nalazu supruga, prethodno učinjenim pretragama poput kolposkopije, biospije i dr. Prema tome odgovor je složeni i ovisi o brojnim faktorima, te je o tom delikatnom pitanju najbolje porazgovarati s osobnim ginekologom u kojeg imate povjerenje.