hpv visokorizični 16

samantha12

Poštovani,
brisevima mi je pronađen hpv 16, visokorizočni, zadnji papa test cin 1, prema cin 2 i djelomično hsil (2/2016).
Trenutno sam trudna 5 mjeseci i bila sam na kolposkopiji gdje je doktor rekao da se ništa neće poduzimati do nove pape nakon poroda.
S obzirom da sam u velikom strahu od karcinoma, molim Vas mišljenje, jesam li u opasnosti dok čekam porod i dok ništa ne poduzimam. Ne mogu se opustiti, konstantno razmišljam o razvoju bolesti.
Što se poduzima ako hpv postane kronična infekcija, da li krajnje mjere vađenja maternice, nakon neuspješnih zahvata na vratu maternice, u najgorim slučajevima rješavaju sve probleme? Jer ako nema maternice, nema što niti biti zahvaćeno karcinomom?
Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poslušajte kolegu koji vam je dobro rekao. Kad rodite napravit ćete kontrolni PAPA test i ev. kolposkopiju. Promjene se u većini slučajeva povuku i same. S toga nemate razloga za brigu ni do poroda a ni kasnije. Ako se nastavi loš nalaz PAPA testa napravit će se ciljana biopsija pa o terapiji odlučiti po nalazu rezultata biopsije.

samantha12

Poštovani,
zahvaljujem na prethodnom odgovoru.
S obzirom da sam krenula voditi trudnocu u bolnici, ginekolog je odlučio ponoviti papa test u 8. mjesecu kako bi bili sigurni na cemu smo.
S obzirom da mi je taj papa test postao toliki stres i trauma, nisam pitala trebam li se naruciti jos kojem specijalisti na pregled jer je poznato da hpv 16 moze inficirati rektum i usnu šupljinu. Iskreno i strah me pozitivnog nalaza prisutstva hpv-a u tim podrucjima jer bi to onda podrazumijevalo konstantno praćenje i kod tih specijalista?
Sto Vi predlazete svojim pacijenticama pozitivnim na ovaj genotip? Kolika je uopce vjerojatnost da se tamo razvije kakva kronicna infekcija u mlade osobe?
Cinjenica je da sam do sada imala odnose s istim partnerom koji bi me uvrstili u rizik i od ovakve invazije i ovih karcinoma, pa panika raste. Odustala sam od takve vrste odnosa trenutno, ali se pitam ima li to uopce smisla s obzirom da smo vec dugo zajedno (ocekujemo i bebu) i da smo odnosima već kroz godine razmijenili sve sto smo imali medusobno?
Unaprijed hvala na odgovorima i razumijevanju.
Tesko mi je opustiti se, dostupne informacije su sokantne i unose veliki nemir, a trenutno nemam lijecnika kojeg bi pitala ovakva pitanja jer je fokus na trudnoci i uvijek je guzva u cekaoni pa svi nastojimo pitati sto vise o tijeku trudnoce i bebi, a sebe stavimo na drugo mjesto.
Covjek doslovno dobije osjecaj da je osuden na smrt s tim hpv-om.
Samo me zanima kako se stvari vode u praksi i sto je stvarna posljedica a sto iznimno rijetki slucaj.
Jos jednom hvala,
lijepi pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Postupite kao što vam je rekao kolega. Napravite kontrolni PAPA test. U ovisnosti o njemu odredit će se ev. daljnja obrada. Odnose možete imati ali uz kondom.