Hsg prije hormona

ena_10

Poštovani,
imam 32g kao i suprug. Visoka sam 164 cm i teška 46kg. Oduvijek sam mršava. Kompletna krvna slika od prije 3 g. je uredna (npr. željezo21,4, interval 8-30). Prije 7godina imala sam probleme s čestim upalama mjehura. Urografija mi je pokazala da imam manju malrotaciju i diletaciju 1.stupnja D bubrega, L uredan.
Ciklus varira od 26-31 dan, krvarenja osrednja i traju 5 dana, bezbolna. Liječila sam ureaplazmu (10*4) prije godinu Doksiciklinima i Dalacin krema lokalno. Kontrolni nalaz za 2 mj. bio negativan. Kod supruga baktriološki brisevi uretre i ejakulata negativni.
Dvije godine pokušavamo začeti. Unazad godinu dana obavila sam 3d ultrazvuk (maternica i jajnici urednog izgleda i veličine), hormone štitnjače, prolaktin i spomenute briseve. TSH (3,64) zbog čega mi je propisan Euthyrox 25ug. Nakon što sam popila skoro sve Euthyrox (preostalo 5tableta) učinjen mi je kontrolni nalaz- TSH (2,86), fT3 (4,40), fT4 (18,41), anti TG (10,5), anti TPO (8,7). Liječnik obiteljske medicine me „skinuo“ s Euthyroxa.
Simptome ovulacije nemam (sluz, bol). U zadnja 3 mjeseca kontroliram ovulaciju LH trakicama i nisam je do sada uočila.
Suprug je do sada radio 3 spermiograma, dva u lokalnoj bolnici (asthenozoospermia) i jedan na vuk vrhovcu (normozoospermia).
Moja ginekologinja mi je dala uputnicu za HSG. Mislite li da to trebam obaviti prije npr. novog hormonskog statusa, folikulometrije, progesterona kojeg uopće do sada nisam vadila? Mislite li da trebam biti upućena reproduktivnom ginekologu?
Hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
preporučio bih da se javite na odjel za humanu reprodukciju radi daljnje obrade neplodnosti. Prije HSG-a trebalo bi se vidjeti imate li ovulaciju određivanjem progesterona sredinom druge faze ciklusa i folikulometrijom.