intratubarna inseminacija

erna

Poštovana,
molim Vas da mi ukratko objasnite kako se radi taj postupak i da li je bolan, te kolika je stopa uspjesnosti. Naime ovaj mjesec bi trebala ici na taj postupak, stimulirana sam klomifenom+pergonal+profasi.Da li se radi ambulantno ili bolnicki i koliko se ostaje u bolnici nakon zahvata.

Unaprijed zahvaljujem

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Erna,
Postupak se obavlja na gotovo istovjetan način kao intrauterina inseminacija, samo se upotrebljavaju kateteri koji su konstruirani i anatomski prilagođeni tako da omogućavaju ubrizgavanje prethodno pripremljene sjemene tekućine direktno u jajovod.
Postupak nije bolan, a a preporuča se samo kratkotrajni boravak u bolničkoj ustanovi, jer se sve obavlja po principu dnevne bolnice. Stopa uspješnosti se kreće od 12 do 20 % (u ovisnosti o dobi pacijentice, kvaliteti sjemena, broju rastućih folikula i dr).