Izostanak menstruacije

fuseki

Poštovani,
Imam 24 god, udana sam i suprug i ja od 10-og mjeseca prošle godine radimo na djetetu. Prošle godine su mi ciklusi bili dosta neredoviti ali menstruacija mi nikad prije nije izostala. 31.10. mi je bio prvi dan zadnje menstruacije i otada je nemam. Bila sam kod ginekologa nadajući se da sam trudna iako sam prethodno napravila dva testa za trudnoću koja su bila negativna. Ginekolog me pregledao i rekao da sumnja na trudnoću ali da trebam otići u bolnicu to potvrditi krvnim nalazom. Nalazi su također bili negativni. Doktor mi je tada rekao kako sam ja zdrava mlada žena i da ne vidi razlog zašto nebi dobila mengu i da je to od prejake želje za djetetom. Danas je 09.01. a ja još nisam dobila svoju menstruaciju i naravno da se brinem jer ako nemam menstruaciju nemam ni plodnih dana a ako nema plodnih dana nema ni bebe. Zabrinuta sam i ne znam šta mi je dalje činiti! Ne želim da ispadne da sam nepovjerljiva prema svom ginekologu ali želim čuti Vaše mišljenje.
Unsprijed zahvalna

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Negativan test na trudnoću zapravo isključuje trudnoću. Uzrok izostanka menstruacije mogu biti i neki blaži ili teži hormonski poremećaji. Najvjerojatnije se u vašem slučaju krvarenje može izazvati sedmodnevnom primjenom hormonskog pripravka i to je ono što bih preporučio kako bi vam se smanjila tjeskoba povezana s izostankom menstruacije. Što se želje za trudnoćom tiče, uz uvjet da je kod Vas stvarno sve u redu, na plodnost para značajno utječe i muški faktor kojeg bi također trebalo provjeriti.