Izostanak menstruacije, smedji iscjedak

Boja5

Poštovani, koristim kontracepsijske tablete YAZ, napravila sam pauzu od decembra do ovog mjeseca. Tih mjeseci menstruacija mi je bila neredovna. Zadnji put sam dobila 1. Marta i do sada nisam dobila menstruaciju. Prije par dana mi je isao smedji iscjedak i vise ne. Sta bi mogao biti uzrok tome? Da limozda taj prekid sa tabletama? Unaprijed hvala,

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne nego vjerovatno disfunkcijsko krvarenje. Koji je razlog uzimanju ? PCOS? Ako je PCOS razlog to se često viđa kod tog sindoma. Pričekajte menstruaciju i krenite ponovo sa pilulama, jer su vam one više lijek nego kontracepcija.

Boja5

Yaz mi je propisala doktorica prvi put iskljucivo zbog zastite.
Danas sam bila kod doktorice i ustanovila je da imam PCOS, propisala mi je tablete Primolut-Nor da bih dobila menstruaciju.
Takoodje mi je rekla da ponovo pocnem piti Yaz tablete jer time lijecim PCOS.
Jos jedno pitanje, da li je potrebno kod Yaz tableta da se prave pauze i na koji period?
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, slažem se sa mišljenjem vaše doktorice. Pauze nisu nužne jer je to za vas lijek a manje kontraceptiv.

Boja5

Hvala vam na pomoci.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

duskab

postovani, porodila sam se 6.1. nakon prve kontrole moj dr mi je preporucio Nuvaring kontracepciju,koristila sam je prema uputstvu (21 dan) nakon toga prvu menstruaciju sam dobila 17.4. koja je trajala 6 dana kao i uvijek i onda 5 dana nakon toga sam imala rozi iscjedak otprilike 7 dana.poslije toga sam bila na kontroli 13.5. i dr mi je rekao da imam ugrusak i nista vise i da se javim nakon sledece menstruacije al ja jos nisam dobila a do sada je uvijek bila redovna (na 29 dana ) da li mi mozda mozete reci koji bi mogao biti razlog za izostanak menstruacije a konstantno imam bolove u stomaku kao da cu svakog casa dobiti.pozdrav i unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam. Možda stres, upala, cista ili nešto treće.
Ako ne dobijete do drugog tjedna javite se na pregled.

butterfly11

Postovanje, probati cu Vam objasniti svoju situaciju.. Na ultrazvuk sam narucena za 2 i pol tjedna tako da ne mogu cekati jer sam zabrinuta.. Naime, imam 28god i oduvijek imam relativno kratke menstruacije, 3-4 dana al nisu oskudne i unutar normalnog ciklusa su al variraju, nekad 28 dana, nekad 29 a nekad 30, znaci nisu bas redovite.. al menstruaciju dobijem svaki mjesec i sa time nisam imala nikad problema.. na preglede hodam redovno, na papi sam bila prije par mjeseci i sve je ok al na ultrazvuku prije godinu i pol dana.. Mene muci to sto zadnja 4 mjeseca imam jako kratke i oskudne menstruacije popracene smedjim iscjedkom a vrlo malo krvi i to sve traje 2 dana.. mislila sam prvo da je uzrok trudnoca ali nije, pa mozda promjena klime jer sam bila na moru al ovo je sada vec 4 ovakva losa menstruacija i strahovito me boli lijevi jajnik.. posto se udajem i planiram trudnocu u skoro vrijeme jako se bojim da mozda oskudna i kratka menstruacija nije losi znak ili izostanak ovulacije mada kako sam i napisala redovno hodam na pregled i ginekolog mi je rekao da to nije nista cudno i na zadnjem ultrazvuku je bilo sve u redu sa jajnicima..al sada planiram provjeriti hormone, cervikalne briseve i sve sto je potrebno posto planiram trudnocu i nekako mislim da mozda imam hormonalni poremecaj ili neku cistu.. nadam se da sto god je da je izljecivo i da necu imati problema sa zacecem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Naravno da morate otići na pregled i uzv.
Moguća je cista, anovulacija, pcos. Sve se danas da rješiti, ne morate brinuti.

ocajna22

Postovani,
zadnji pregled kod ginekologa bio je u 3 mjesecu ove godine, od onda si pratim trajanje svakog ciklusa. E sad, svaki mjesec su mi ciklusi sve duzi. Od 31 dan do zadnjeg ciklusa 22.10, produljili su se na 44 dana. Mene brine sto jos nisam dobila menstruaciju. Pred koja 3,4 tjedna imala sam odnos prvo bez zastite, htjeli smo probati prekinuti snosaj, ali 2,3 puta smo pogurnuli i ipak odustali, i odlucili i dalje koristiti kondom. Inace tijekom odnosa, zadnja 2 mj me uzasno boli nakon duzeg vremena, zapravo pece. Dan poslije ovog odnosa imala sam sirasti iscjedak popracen neugodnim mirisom i svrbezom. Pretpostavljam da su to gljivice, ali drugi dan isto me uzasno peklo oko spolovila i na trenutak sam imala smedi iscjedak popracen krvlju. I tako drugi dan. Mislim da do trudnoce nije moglo doci, ali me brine ovaj iscjedak i neredovita menstruacija. Imate mozda kakav savjet? Odlucila sam ipak sutra kupiti test. Moram jos napomenuti da vec dva tjedna posjecujem teretanu, mozda ima to kakve veze sa izostankom menstruacije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno se radi o izostanku menstruacije zbog pcosa.
Upala u rodnici rezultat je gljivične upale. Svakako možete napraviti test na trudnoću.

ocajna22

zaboravila sam jos reci da sam bila bolesna proslu srijedu, imala sam temperaturu i probleme sa sinusima, te upalu mjehura

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne mijenja na stvari.

ocajna22

upravo sam napravila test za trudnocu i negativan je. Da li je potrebno napraviti jos jedan ili je dovoljno?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dovoljan je jedan. Ne radi se o trudnoći.

mujo_kuje

Poštovanje,
Imala sam odnos 19.12 nakon toga (01.01) sam dobila sasvim normalnu menustraciju koja je kasnila svega 1 dan. Bila je obimnija i trajala je duže nego obično(8 dana), bukvalno svaki sat sam mjenjala uložak (prva dva dana menustracije). Od tada nisam imala spolne odnose, ali sada menustracija kasni, već 4 dana izlazi samo neki smeđi iscjedak, uz jako malo krvi i to kada odem na WC, dok prave menustracije nema. Jako se brinem, je li moguće da sam trudna? Ja ne osjećam nikakve simptome, ali sam zadnjih mjesec dana bila pod velikim stresom zbog ispita. Da li je moguće raditi test sada, i šta da radim, jer ako sam trudna to je već 6-7 sedmica. Pomozite!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Trudnoća svakako nije uzrok kašnjenja kod vas.

svitac3087

Postovani, menstruacija mi kasni, ali i prije mi se to znalo desiti. Medjutim, uz bijeli sekret primijetila sam kao smedje niti, a dosad mi se to nije desilo. Imala sam odnose, ali uvijek zasticene. Da li postoji mogucnost trudnoce ili je nesto drugo u pitanju? Unaprijed hvala!

svitac3087

Zaboravila sam napomenuti bolne bradavice.