Karcinom maternice i vrata maternice

skipper@

Prije dvije godine supruga mi je operirala karcinom vrata maternice i nakon godinu dana karcinom maternice . Prošlo je godinu dana od zadnje operacije i javljaju se reumatski bolovi u predjelu ruku kralježnice i kukova te odlazi fizijatru. Upućena je na fizikalnu terapiju i na nuklearnu medecinu da učini scintigrafiju kostiju kako bi se vidjelo da nije negdje metastaziralo. Dobija slijedeći nalaz:
Na scintigramima cijeloga skeleta vidi se pojačano nakupljanje aktivnosti u području desnog ramena te tek diskretno jače u području desnog lakta. Na dodatnpo učinjenim scintigramima glave vidi se žarište pojačanog nakupljanja aktivnosti parijeteookcipitalno lijevo otvorene etiologije. Učiniti ciljanu RTG glave i scintigrafsko praćenje.
Molim Vas za dodatno pojašnjenje nalaza nuklearne medicine ( znači li da je karcinom metastazirao na kostima, ramena, lakta i glave...?) Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštoavani, nalaz scintigrafije kod vaše supruge nije pouzdan, te se ne može isključiti niti opovrgnuti postojanje metastaza u kostima lubanje.
Zasigurno je potrebno čim prije napraviti kraniogram da se promjena bolje objektivizira.

MikaMo

Poštovani,
Mojoj mami koja inače ima 60 godina, 17.05.2018 godine otklonjena je maternica sa adneksima. Naime, zbog zadebljana maternice, u dogovoru sa svojim ginekologom i željom moje mame za takvim zahvatom (jer je već prije 4god. otklonila polip) uređen je takav zahvat. Nakon operacije stigao je PHD nalaz, koji Vam u cijelosti prenosim.
MAKROSKOPSKI OPIS
Bioptički materijal upućen kao uterus sa adneskima sa kliničkom dijagnozom „Hyperplasio endometri in menopausam. Foliculus persistens ovari lat dex.“ Uterus je dimenzija 90x55x30 mm sa vaginalnom porcijom uterusa dimenzija 25x23mm. Sluznica ceviksa sivkasto ružičasta glatka preuzeta u blokove 1 i 2, endocervikalni kanal u blok 3 i 4. Na prerezu kroz uterus stjenka debljine od 8 do 13 mm kavum uterusa je dilatiran promjera 13x10 mm ispunjen vrložastim mekanim sadržajem sivkasto ružičaste boje mekane konzistencije. Rezovi se preuzmu u blokove 8 do 11. Lijevi jajnik dijametra 26x17x5 mm na prerezu nodularan, jajovod dužine 60mm. Uzorci se preuzmu u blok 5. Desni jajnik nodularan lobuliran dijametra 25x16 mm sa bjeličastim područjem dijametra 4x3mm. Jajovod dužine 60mm.Rezovi se preuzmu u blokove 6 i 7.
MIKROSKOPSKI OPIS
U desnom jajniku opisano bjeličasto područje predstavlja albikatno tijelo,stroma jajnika umnožena. U lijevom jajniku također umnožena stroma uz pojedinačne inkluzione ciste. U isječcima iz jajovoda obostrano vidimo fibrozirane resice obložene jednorednim kubičnim epitelom bez osobitosti. Sluznica egzocerviksa zadebljana sa koilocitnom atipijom. Sluznica endocerviksa obložena visokim cilindričim sluz producirajućim epitelom. U cervikalnom kanalu vide se umnožene endocervikalne žlijezde, u difuznom aranžmanu u skoro cijeloj cirkumferenciji cervikalnog kanala. Žlijezde pokazuju varijaciju u izgledu i veličini zvjezdolikih u tubularnih lumena pojedine dilatirane obložene cilindričnim mucin producirajućim stanicama sa jezgrama pri bazi. Perneuralna invazije kao limfovaskularne invazije se ne uoči. U stijenci uterusa pristuna bublje u miometriju brojna ektopična žarišta sluznice endometrija. Polipozna tvorevina građena od umnoženih žlijezda koje su obložene atipičnim endomet.epitelom. žlijezde su gusto zbijene leđa uz leđa, a dijelom zbog loše fiksacije ne moe se tumačiti odnos strome i žlijezda, U svim vidnim poljima između žlijezda vide se i morule skvamoznog eptela jarko eozinofilne citoplazme sa poremećenim odnosom jezgro citoplazma. U samo jedno vidnom polju ima se osjećaj da iz polipa atipične žlijezde i morule protudiraju plitko u stromu sluznice uterusa. U staklu 10 u sluznici prisutan uz hiperplaziju koja se vidi u svim staklima stjenke uterusa i papilarna proliferacija epitela što sugerira uz opisani adenocarcinom u polipu i karcinom endometrija sa minimalnom infiltracijom miometrija.
NAPOMENA zatraženo je dublje narezivanje blokova 8,9,10 i 11, a na bloku 9 i 10 p53. 31.06.2018godine urađena je imunohistohemija tumor je negativan na Vimentin i p53, pozitivan na CEA što isključuje endometrioidni tip a uključuje mucinozni carcinom porijekla endometrija i adenocarcinom porijekla istmusa. U radu je bojanje na p16 i preuzet će se još rezova z istmusa uterusa.
PATOHISTOLOŠKA DIJAGNOZA
Adenocaracinoma grad 2, uteri (najvećim dijlom u polipu i u manjem fokusu u endometrijumu)
AJCC TNM: T1a (FIGO IA) NxMxRo
Adenomyosis uteri
Dysplasia gradus levioris (CIN1) epitheli portionis vaginalis uteri
Salpinigitis chronica
S navedenim PHD nalazom upućena je na onkologiju, gdje obzirom na stadij nije propisana nikakva terapija, odnosno čekat će se drugi nalaz kako bi se odlučilo za dalje. Drugi PHD nalaz je došao i izgleda ovako:
MAKROSKOPSKI OPIS
Bioptički materijal upućen kao uterus sa adneskima sa kliničkom dijagnozom „Hyperplasio endometri in menopausam. Foliculus persistens ovari lat dex.“ Uterus je dimenzija 90x55x30 mm sa vaginalnom porcijom uterusa dimenzija 25x23mm. Sluznica ceviksa sivkasto ružičasta glatka preuzeta u blokove 1 i 2, endocervikalni kanal u blok 3 i 4. Na prerezu kroz uterus stjenka debljine od 8 do 13 mm kavum uterusa je dilatiran promjera 13x10 mm ispunjen vrložastim mekanim sadržajem sivkasto ružičaste boje mekane konzistencije. Rezovi se preuzmu u blokove 8 do 11. Lijevi jajnik dijametra 26x17x5 mm na prerezu nodularan, jajovod dužine 60mm. Uzorci se preuzmu u blok 5. Desni jajnik nodularan lobuliran dijametra 25x16 mm sa bjeličastim područjem dijametra 4x3mm. Jajovod dužine 60mm.Rezovi se preuzmu u blokove 6 i 7.
MIKROSKOPSKI OPIS
U desnom jajniku opisano bjeličasto područje predstavlja albikatno tijelo,stroma jajnika umnožena. U lijevom jajniku također umnožena stroma uz pojedinačne inkluzione ciste. U isječcima iz jajovoda obostrano vidimo fibrozirane resice obložene jednorednim kubičnim epitelom bez osobitosti. Sluznica egzocerviksa zadebljana sa koilocitnom atipijom. Sluznica endocerviksa obložena visokim cilindričim sluz producirajućim epitelom. U cervikalnom kanalu vide se umnožene endocervikalne žlijezde, u difuznom aranžmanu u skoro cijeloj cirkumferenciji cervikalnog kanala. Žlijezde pokazuju varijaciju u izgledu i veličini zvjezdolikih u tubularnih lumena pojedine dilatirane obložene cilindričnim mucin producirajućim stanicama sa jezgrama pri bazi. Perneuralna invazije kao limfovaskularne invazije se ne uoči. U stijenci uterusa pristuna bublje u miometriju brojna ektopična žarišta sluznice endometrija. Polipozna tvorevina građena od umnoženih žlijezda koje su obložene atipičnim endomet.epitelom. žlijezde su gusto zbijene leđa uz leđa, a dijelom zbog loše fiksacije ne moe se tumačiti odnos strome i žlijezda. U svim vidnim poljima između žlijezda vide se i većinom okruglaste nakupine skvamoznog eptela jarko eozinofilne citoplazme sa poremećenim odnosom jezgro citoplazma i perinuklearnim haloima. U samo jedno vidnom polju ima se osjećaj da iz polipa atipične žlijezde i nakupine skvamoznog epitela protudiraju plitko u stromu sluznice uterusa. U staklu 10 u sluznici prisutan uz hiperplaziju koja se vidi u svim staklima stjenke uterusa i papilarna proliferacija epitela što sugerira uz opisani adenocarcinom u polipu i karcinom endometrija sa minimalnom infiltracijom miometrija.
NAPOMENA zatraženo je dublje narezivanje blokova 8,9,10 i 11, a na bloku 9 i 10 p53. 31.06.2018godine urađena je imunohistohemija tumor je negativan na Vimentin i p53, pozitivan na CEA što isključuje endometrioidni tip a uključuje mucinozni carcinom porijekla endometrija i adenocarcinom porijekla istmusa. U radu je bojanje na p16 i preuzet će se još rezova z istmusa uterusa.
MIŠLJENJE Naknadno preuzeta dva cirkularna reza iz endocerviksa i 5 rezova iz uterusa, morfološka slika ostaje ista osim što se u staklu R3 iR7 vidi jop jedno mjesto infiltracije endometrija i početna infiltracija miometrija iz tumora koji raste u uterusu polipoidno. Obzirom na imunohistohemiju pozitivnost na CEA je karakteristika adenocaarcinoma porijekla cerviksa a obzirom da tumor raste kao polipoidni izraštaj iu korpusa uterusa zatraženo je i odobrenje i vankontrolna uputnica za bojanje na p16 koje ukoliko bude pozitivno klasificiralo tumor kao adenoskvamozni karcinom porijekla endocervikalne sluznice
PATOHISTOLOŠKA DIJAGNOZA
Adenosqvamous carcinoma uteri, gradus 2,
AJCC TNM: pT1b (FIGO IB) NxMxRo
Adenomyosis uteri
Dysplasia gradus levioris (CIN1) epitheli portionis vaginalis uteri
Salpinigitis chronica
S drugim PHD nalazom ponovo na onkologiju, gdje zbog promjene stadija predložena je radioterapija. Međutim, obzirom da ni drugi nalaz nije konačan, tj. u radu je bojanje na p16, mami je rečeno da će o tijeku njenog liječenja odlučiti konzilij, o čemu još čekamo poziv. Naime, da li postoji rizik čekanja, jer skoro će 3mj od operacije mama ne prima nikakvu terapiju, odnosno da li je radioterapija dovoljna za ovaj stadij IB po drugom PHD nalazu. Molim Vas za vaše mišljenje i koja bi bila preporuka za dalje liječenje.
Unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dijagnoza nije u potpunosti jasna dok se ne učini bojanje na p16 kojim će se ustanoviti da li je porijeklo tumora od endocervikalne (vrat maternice) ili endometrijske sluznice (tijelo maternice). Budući da se radi o stadiju IB najvjerojatnije će biti potrebna dodatna terapija zračenjem. Obzirom na složenost stanja o daljnjem liječenju može odlučiti isključivo onkološki konzilij ginekologa i radioterapeuta.

MikaMo

Zahvaljujem Vam se na prethodnom odgovoru.
Također, bi Vas zamolila kao možete da mi odgovorite, obzirom da moja mama ne prima još nikakvu terapiju, jer čeka poziv s onkologije, a bojanje na p16 je tijeku, da li postoji neki rizik širenja. Naime, skoro su prošla 3mjeseca od operacije, a ništa ne prima kao terapiju. U prošlom razgovoru s onkologom, rečeno joj je da će najvjerovatnije biti uključena radioterapija, ali do sada još ništa ne prima, pri čemu je jedino ishranu je reducirala, od operacije je izbacila bijeli krug, sećer, nastoji da jede organsku prehranu.

Unaprijed Vam se zahvaljujem na ogovoru.

S poštovanjem!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da je odstranjena maternica unutar koje je bio karcinom, više nema opasnosti od širenja bolesti s mjesta primarnog tumora. Adjuvantna radioterapija (nakon operacije) provodi se s ciljem sprječavanja eventualnog povrata bolesti.