Kasna ovulacija i produženi ciklus

anita_21

Poštovani,
imam 30 godina, 161 cm i 67 kg.U obitelji svi zdravi i svi imaju normalan ciklus. Mama ima 50 godina i sve uredno također.
Iza mene su tri trudnoće (9,6,4) godine, dva poroda (zadnji prije 4 godine) i jedan spontani.
Nemam zdravstvenih problema, nikakvih bolesti, ne koristim nikakve terapije (osim povremeno tbl.za alergije).
Od kolovoza prošle godine, sasvim iznenada moj ciklus od redovnih 28-30 dana, produžio se na 38-40-42 dana.
Prije 3 mj. bila sam kod ginekologa radi toga, gdje je učinjen papa test (uredan(, uzv (uredno sve), brisevi (sve uredno), i moja doktorica je rekla da ona ne vidi razlog takvim ciklusima i da je to za moje godine sasvim u redu. Izvadila sam Tsh i ft4, nalaz je bio u granicama - uredan! S obzirom na te sve uredne nalaze, moja doktorica smatra da nema potrebe vaditi ništa drugo (druge hormone).
Prema preporuci doktorice počela sam piti čaj od vrkute, međutim ciklus se nije smanjio ništa. Ovulacijskim trakicama utvrdila sam da imam Ovulaciju, i ona je 14 dana prije početka menstruacije, znači 24 26 28 dan (kako koji ciklus).
Planiram trudnoću, ali do nje nikako da dođe. Ja Vas molim neku preporuku, neki savjet, što koristiti, ili kuda krenuti da se ciklus vrati u normalu.
Može li žena uopće ostati trudna sa tako kasnom ovulacijom?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da imate ovulaciju možete ostvariti trudnoću. Menstruacija uvijek nastupa 14 dana nakon ovulacije. Period do ovulacije je promjenjiv i on je kod Vas produžen. Tempirajte odnose u dane ovulacije (plodne dane). Plodne dane možete odrediti trakicom. Bilo bi dobro da učinite i analizu spolnih hormona i hormona hipofize.

anita_21

Hvala Vam puno na odgovoru, trakice koristim već 2 mj. tako sam i ustvrdila da ovulaciju imam.
Idem ovaj tjedan ponovo kod doktorice pa ću si zapisati i pitati za vađenje nalaza kojeg preporučujete.
Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.