Kasnenje menstruacije

Prespana

Prosli ciklus mi je bio 11 dana .Nakon ciklusa 16 tog dana od pocetka nenstruacije bila kod doktorice rekla endometrijum 10mm u redu je sve.Sad mi doso ciklus nakon 38 dana i evo 9 dana traje.Nije obilan al traje svega jedva dve uloske na dan.Ja sam u perimenopauzi .Sta da radim jel moze da je nesto ozbiljno s tim da jos traje.Dok nije mi tu do 6 juna.Hvala vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o hormonskom disbalansu koji je uobičajen u perimenopauzi. Nije ništa opasno.

Prespana

Hvala puno na vas brz odgovor.I jos nesto danas deseti dan kako krvarim i danas je obilnije kad idem u toaletu osetim kako ispadne neki veci koagulum sto prosli devet dana nije bilo t.e bilo je samo sveza krv bez ugrusaka.Ja mislila da ce da stane kad ono danas obilnije nego pre i malo sam se prepala.Do kada mogu da tolerisem s tim da je vikend i da mi doktorica nije tu.Jos jednom hvala puno.

Ivo Balenović, dr. med.

Ukoliko bi se krvarenje nastavilo u velikim ugrušcima i ako bi se zbog toga loše osjećali javite se na hitnu službu.

Prespana

Krvarenje jos ima za sad u granici normale oko 2 uloske dnevno nema bas ugrusaka.Bila sam na hitnoj i oni kazu da endometrij nije hiper trofican ali ima jos krvi koja treba da izadje dali bi mi hormone ili kapi ergotil ali zbog moje stanje sa vene kazu da nw bi se igrali s time.Napravila krvna slika za sad zelezo 16 ,Hgb 110,Hct 33,5 i eritrocito 3.95 drugi parametri u redu.Kaze da pricekamo jos malo ,da uzimam.neki suplement fe.I kaze da ce da stane....al ja se bojim 13 dana to je dug period.I jos mi kazu da uradim hormone ali to se radi 3 ci dan ciklusa a meni 13 ti.

Ivo Balenović, dr. med.

Uzmite željezo u tabletama, krvarenje će stati budući da endometrij nije hipertrofičan. Pričekajte idući ciklus i tada uradite hormone 3. dan.

Prespana

Krvarenje je stalo ali fe palo na 4.6 .Pa pijem hemovit plus.Dva dana nakon krvarenja endometrij 8 mm a 12 dan nakon krvarenja bila kod doktorice ona kazd da je 12mm endometrijum i jedna folikularna cista na desnom jajniku.Nije mi dala hormone zbog vene i kaze da i ovaj ciklus ce opet kasniti .I evo danas jos nemam.Proslo 40 dana od prvog dana proslog ciklusa ( koji je bio dugacak 15 dana) .Pre dva dana je neka roze mrlja na papiru i pomislila da ce doci i opet nista.Ja sam u perimenopauzi vec neko vreme , do kada mogu da cekam da dodje ciklus, s tim da endometrijum je bio 12mm dvanaest dana nakon ciklusa,a verovatno je sad jos deblji.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod anovulatornih ciklusa u perimenopauzi ne može se točno znati kada će nastupiti krvarenje.

Prespana

Nakon 50 dana od proslog ciklusa koji je bio dug15 dana juce mi je dosla menstruacija normalno crveno ali danas nista.Na pregledu 12 dana nakon zavrsetka prosleg ciklusa endometrij je bio 12mm .Ne verujem da se endometrij oljustio samo sa jedan dan ciklusa.Sta da radim s tim da nisam kod kuce da bi isla kod doktora.

Ivo Balenović, dr. med.

To vjerojatno nije bila prava menstruacija. Menstruacija bi se trebala izazvati lijekovima (Duphaston, Provera)

Pisanje

Poštovani,
inace mi ciklus traje oko 30dana, sada mi menstruacija kasni 8 dana. Imam redovne spolne odnose ali s kondomom ili prekid snosaja. U tih osam dana znalo mi je na wc papiru biti malo crveno kod brisanja i prilikom jednog spolnog odnosa u tih osam dana na kondomu je ostalo malo krvi. Ostalo mi je sve u redu, sad jos osjetim malo desni jajnik. Zanima me mozete li iz opisanog reci sto je uzrok kasnjenju mestruacije i postoji li mogucnost trudnoce?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, učinite test na trudnoću. Postoji mogućnost da se radilo o implantacijskom krvarenju.

Flower410

Postovani, molim Vas savjet...naime, danas mi je 34 dan ciklusa i trebala sam vec dobiti menstruaciju. Inace mi ciklusi traju oko 30 dana, prosli mjesec je malo uranila i dosla 27 dan. Je li moguce da kasni zbog promjene klime jer sam bila tjedan dana na moru ovaj mjesec ( tu su svi simptomi pmsa kao i inace- bolne grudi i kriza) Brine me kasnjenje jer sam imala jedan odnos bez zastite ali decko nije ejakulirao unutra. Da li da jos pricekam ili? Sada vec malo panicarim. Hvala na odgovoru.

Mica1123

Dobar dan
Trebala sam da dobijem 13. Juna imala sam nezasticene odnose vise puta, ranije se desavalo da mi citav mjesec preskoci i kao i ovoga puta na gacama ima tamno crvenog treba li da se plasim za trudnocu ili mozda ima veze sa stitnom ili nesto tako

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Flower410, učinite test na trudnoću, iako su prema onome što ste naveli šanse minimalne.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Mica1123, ako ste imali nezaštičene odnose, učinite test na trudnoću.

Prespana

Postovani! Nakon sto sam pisala na vas forum krvarenje je usledilo.Preprosli put krvarenje je bilo dugo 10 dana nakon kasnenja od 40 dana.Prosli put menstruacija je bila 15 dana nakon 50 dana kasnenje.I dva puta kad sam imala dug ciklus obavila nakon toga pregled i sve u redu , dok kaze da je tako zbog perimenopauze..I ovaj put nakon kasnenja od50 i vise dana krvarenje je usledilo i jos traje danas e osmi dan.Svih dana je bilo svega dva ulozaka na dan.A danas kao da je malo vise.Hormonei nesmem zbog vene.Prosli put zelezo mi palo na 4.8, hgb 116 eritrociti 3.93 hct nizi 34.4 drugo sve u normali.I pored to sto pijem hemovit plus strah me da zelezo ne padne jos dole
STA DA RADIM JER I OVAJ CIKLUS SIGURNO CE DA POTRAJE???DALI OVO JE ALARM ZA DALNJE PRETRAGE .ENDOMETRIJUM I DVA PUTA NAKON CIKLUSA U GRANICE NORMALE.

DmitraJ

Poštovani,
Tokom ovog mjeseca imala sam jaku upalu uha i pila sam tri nedjelje jake antibiotike, koristila sam i polygnax, a onda mi se javio, 17 dana ciklusa, blago krvav iscjedak, i trajao je nekoliko dana, 21 dana sam imala nezaštićen odnos (prekinuti snošaj) i posle koga je krvarenje bilo obimnije i sledećeg dana je stalo. Imala sam nesaštićen odnos i osmog dana ciklusa, a ciklus mi traje između 27 i 30 dana.
Trebalo je menstruaciju da dobijem 27-28.6., međutim ona je izostala, a javio se opet sukrvicav iscjedak koji je juče bio jakog inteziteta, a danas je izostao.
Da li postoje velike šanse za trudnoću?
Zašto mi se javilo krvarenje u sred ciklusa?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Prespana, sva ta neregularna krvarenja su uobičajena u perimenopauzi. Ne može se dogoditi ništa opasno, osim daljnjeg pada željeza, a to se može nadoknaditi tabletama. U najgorem slučaju morat će se učiniti kiretaža. Ukoliko bi krvarenja potrajala i bila obilna treba razmisliti o Mireni (intrauterini uložak koji otpušta hormone unutar maternice i tako spriječava rast endometrija)

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana DmitraJ, učinite test na trudnoću. Krvarenje u sredini ciklusa je ovulacijsko, a krvarenje koje se javlja u vrijeme očekivane menstruacije, ali je oskudnije i kratkotrajnije može biti implantacijsko.