Kasnenje menstruacije

DmitraJ

Možete li da mi objasnite kada dolazi ovulaciono krvarenje? (prije ili posle ovulacije)

Ivo Balenović, dr. med.

Do krvarenja dolazi u sredini menstruacijskog ciklusa u vrijeme ovulacije (14. - 16. dana kod urednih ciklusa)

Prespana

Hvala puno.Niko mi do sad nije predlozio mirenu.Htela bi da znam jel bolje je da stavim mirenu ili hormonske pilule sto se tice mojih vena?Bila sam i kod doktoricu i ona gledala na ultrazvuk i kaze da nema jos puno krvi i da je endometrijum 10mm .i cistu na jajniku koja je bila 3sm pukla je.Jos jednom hvala

DmitraJ

Uradila sam test, bio je negativan. Da li mogu da ga smatram validnim jer je urađen nakon 5 dana kašnjenja menstruacije i 12 dana od rizičnog polnog odnosa?

Ivo Balenović, dr. med.

Pet dana nakon izostanka menstruacije test je veoma siguran.

DmitraJ

Hvala Vam na svim odgovorima.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Mihaela_nana

Zadnju mjesecnicu sam imala 10.5 - 15.5 ,a prije toga mi je prvi puta kasnila i to 15 dana,19.5 sam imala ne zasticen spolni odnos , trebala sam dobit mjesecnicu 20.6 ali nisam trenutno kasni 17 dana napravila sam 1.7 i 6.7 test za trudnocu i oba su bila negativna ... dali imam potrebe za brigom i koliko mogu vjerovati tim testovima , prije par godina su mi dijagnosticirali cistu na jajniku dali je to mozda uztok kasnjenja ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na vrijeme koje je prošlo od odnosa, testovi su pouzdani. Moguće da je u pitanju opet cista na jajniku, tj. vjerojatno nije došlo do ovulacije.

DmitraJ

Prethodnog mjeseca sam takođe postavila pitanje u vezi kašnjenja menstruacije, međutim tada ste mi savjetovali da uradim test na trudnoću zbog toga što mi je neočekivano ovulacija bila 22. dana ciklusa, Vi ste mi na to ukazali jer sam ja pisala o tome da mi se javilo oskudno krvarenje u iscjedku, a na to ovulaciono krvarenje sam navikla da se javi 15. dana ciklusa. Imala sam nezaštićen odnos (prekinut snošaj) baš toga dana (22. dana ciklusa), a onda u vrijeme koje je trebalo da dobijem menstruaciju javilo se samo oskudno krvarenje, koje je potrajalo par dana, a onda sedam dana kasnije je uslijedila menstruacija, normalne dužine i poprilično obilna prva tri dana, uobičajena. U toku ovog ciklusa mi se 14. dana javilo lagano krvarenje koje je potrajalo 6 dana. Sada mi je 31. dan ciklusa, a do sada mi je dolazila na dvadesetosam dana. Seksualne odnose nisam imala od 22.6., dakle trudnoću kao opciju mogu da isključim? Zanima me koji još razlozi za kašnjenje mogu da budu i koliko i kada ozbiljnim treba da shvatim kašnjenje menstruacije. Da li je dovoljno da jednom godišnje idem na ginekološki pregled? (Sva ova laička pitanja postavljam jer se takvih gluposti načitah onlajn, zaista se izvinjavam, ali treba mi stručno mišljenje na koje mogu da se oslonim, hvala unaprijed.)

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom trudnoću možete isključiti. Uzrok kašnjenja menstruacije je hormonski disbalans koji može biti posljedica stresa (najčešće), ali i promjene u prehrani, tjelesnoj težini ili uslijed prekomjerne tjelovježbe.

Prespana

U perimenopauzi sam .Radila sam eksplorativnu .Nakon toga vidjen je polip pa vec drugi mesec pijem primolut.Nakon ovaj ciklus polip nije vidjen kaze da najvetovatno je otpao.Ciklus mi je bio 5_6 dana ali evo 2dana nskon ciklusa braon sekret nije obilan ali nervira.Zbog cega je to ?A primolut treba da pijem 16 tog dana znaci jos 8 dana.Brine me ovaj braon iscedak.

Prespana

Postovani jos jedno pitanje.Doktorica gde sam radila kiretazu rekla je da ugradim mireni nakon sto cu se resiti polipa.Ali ova moja maticna diktorica kaze da nakon ove trece doze primoluta nakon ciklusa da obavim jos jedan pregled .I da nece da mi stavi mirenu ,ostavicemi tako bez hormone i videcwmo kako ce iči.Ja se bojim da mi se opet ne zadeblja endometrijum i da opet radim kiretazu.Ma da materijal sa kireraze je obradjen histopatoloski (prosta hiperplazija). I svaki put kad mi se zadebljao ove 1,5 godine unazad to se resavalo jednom dozom primoluta i endometrijum nakon toga tanak

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uzimanjem primoluta do kraja. Iscjedak koji se pojavio nije ništa opasno budući da je patohistološki nalaz uredan (hiperplazija simplex). Radi se o probojnom krvarenju. Obzirom na probleme koje navodite mislim da bi Mirena bila dobar izbor. Nakon krvarenja po primolutu obavite pregled, te će se tada razmotriti mogućnost aplikacije Mirene.

lili98

Postovani,
Danas je 34. dan ciklusa, menstruciju jos nisam dobila. Inace su ciklusi 28-29 dana. Osim toga imam povremeno tupu bol u donjem dijelu trbuha vec 2 tjedna. Jucer navecer sam napravila test na trudnocu, negativan je. Planiram se svakako javiti ginekologu, ali molim savjet svejedno. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, test na trudnoću najbolje je raditi otprilike 2 tjedna nakon odnosa. Tada sa velikom točnošću pokazuje rezultat. Prema navedenom kod Vas je najvjerojatnije došlo do hormonske neravnoteže i posljedičnog kašnjenja menstruacije. Hormonska neravnoteža najčešće je uzrokovana stresom (psihički faktor), ali može biti i zbog prekomjernog napora, promjene u tjelesnoj težini i prehrani. Savjetujem pregled liječnika radi terapije kojom će se potaknuti krvarenje.

R_a_j_n_a

Postovani,
imam 21 godinu i posljednju menstruaciju imala sam 20-24.10. Ciklusi su mi inace uredni,izmedju 27-32 dana, medjutim sada mi menstruacija kasni 8 dana. Imala sam zasticeni spolni odnos (kondom) s partnerom 4.11., u vrijeme plodnih dana. Danas sam napravila kucni test s prvim urinom i negativan je tako da mislim da mogu iskljuciti trudnocu. Svakako planiram otici svojoj ginekologinji jer sam prije dva tjedna imala bijeli grudicasti iscjedak i svrbez koji sam u nedostatku vremena za pregled dijagnosticirala na vlastitu ruku kao gljivicnu infekciju i lijecila je canestenom nakon cega se povukla, no sada mi se cini kako je jos uvijek prisutna (isjedak nije toliko grudicast ali je nesto obilniji,nema neugodnog mirisa) . Ne znam je li moguce kako je ta infekcija poremetila ciklus,uz putovanja u proteklom razdoblju,znam da su brojni uzroci kašnjenja.
Ono sto me zanima jest, da li da se odmah narucim na pregled ili da pricekam da mi menstruacija dodje kako se ne bi dogodilo da u vrijeme termina pregleda budem krvarila. Unaprijed zahvaljujem

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, najbolje je pričekati menstruaciju koja će uskoro nastupiti budući da je trudnoća isključena.

Tasa90

Postovani, menstrualni ciklus mi je u intervalu od 27-32dana. Posljednja menstruacija mi je bila 23.10.2018. Jos uvijek nisam dobila, trudnoca je iskljucena. Oko 19 dana ciklusa se javilo tockasto krvarenje na toalet papiru, trajalo je 3 dana ali ne konstantno. Koji su moguci uzroci izostanka? Treba li da se zabrinem? Dal' da se javim odmah svom ginekologu ili da sacekam jos par dana?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da je trudnoća isključena, u pitanju je hormonska neravnoteža. Nije ništa opasno, ali ukoliko menstruacija ne nastupi u idućih tjedan dana, javite se liječniku radi terapije kojom će se potaknuti krvarenje.