Kasnjenje menstruacije radi kontraceptivne pilule

Tanja S

Pila sam kontraceptivne pilule Mikrogynon 13 godina bez prekida. Jer su mi posledna 2 perioda menstrucije bile oskudne otisla sam kod ginekologa i ona me je pregledala sa vaginalnim 3d eho i rekla mi je da je pricina dugogodisno uzimanje pilula. Rekla mi je dopijem novozapoceto pakovanje i ucinim naredni 2 meseca pauza uzimanja pilula. Na 3-ti dan drugog krvarenja u tih 2 meseca da idem kod nje za da obavi nastavak kontraceptivnih pilula. Nakon zavrsetka zapoceto pakovanje menstruacija dobila sam 29-tog dana. Meђуtim 1-vo krvarenje nakon sto sam prestala piti tablete nisam dobila kao uobicajeno. Eto kasni mi vec 9 dana i jos nema je. Uradila sam test za trudnocu i bio je negativan. Sta je uzrok trudnoca li i sta da uradim?
Hvala unapred

Dejan Šakoronja, dr. med.

Izostanak je vezan uz uzimanje pilula. Ne radi se o trudnoći.

Tanja S

Ja imam inace 38 godina. Rekli ste mi da je izostanak menstruacije radi dugogodisno primanje kontraceptivnih pilula-13 godina. Prva menstruacija nakon prestanka pilula nema je. Eto kasni vec 14 dana. Pauze od pilula napravila sam po preporuci mog ginekologa jer poslednje dve menstruacije kako sto sam prethudni put vam rekla bile oskudne. Trebalo je za 2 meseca da nastavim sa pilula svakako ako dodze menstruacija na 3-ci dan drugog krvarenja. Test za trudnocu na 9 dan kasnjenja bio je negativan. Boli me dolni deo trbuha ipod popka na levoj i desnoj srtani. O cemu se radi? Treba da se ispituju hormoni? Oligomenoreja koja sam je imala pre 13 godina, nemogucnost za nastanka ovulacije posle dugogodisnje konzumiranja pilula, neka bolest? Metode prekinutog snoshaja, zastite sa kondomom nisu mi toliko sigurni i su mi nekako primitivni. Partner preferira metod prekinotog snosaja pre 2 dana imali smo sa ejakulacije van ali ja strahujem iz takvih metoda, on nece da koristi kondome. Kad ce da mi dodze prva pa i druga menstruacija i da nastavim sa kontraceptivnih pilula a ujedno da mi se ciklus sredi kao sto je bilo pre. Kakav pregled treba ponovo da se uradi? Molim vas PISITE MI VRLO SAM UZNJEMIRENA I NE BIH ZELELA TRUDNOCU ZBOG PRESTANKA PILULA. PISITE MI AKO MOZETE ODMAH...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Za početak napravite UZV pregled. U ovisnosti o UZV nalazu vaš ginekolog će sugerirati ako smatra da je potrebno i daljnju obradu. Najvjerovatnije spolne hormone.

Tanja S

Bila sam kod ginekoliga 11.08.2016 odmah nakon sto ste mi rekli uradila mi je uzv pregled-uredan ultrazvucen naod i na desni jajnik rupturiran folikul. Prije pregleda kad sam isla u toalet i kad sam se obrisala dubinski opazila sam vrlo blede kapi krvi. Rekla mi je da pricekam do drugi dan da mi dodze menstruacija i ovo menstrualno krvarenje ako mi je toliko strah od trudnoce a po nejzinoj preporuci sledece da produzim sa kontraceptivne pilule. Medzutim eto sad je vece 13. 08 menstruacija jos nema, a juce popodne kad sam bila u toalet obrisala sam se dubinski u vagini i opazila nekoliko kapi oskudna krv. Jer to menstruacija? Desni jajinik boli me po ceo dan eto i danas, juce telefonom sa ginekologom koja me pregledala konsultovala sam se i rekla mi je da ce menstruacija doci a ako ne dodze da opet idem kod nje da me vidi na uzv. Dali da pocnem sa kontraceptivnih pilula? Dali trudnoca je u potpunosti iskljucena sa ogled sta sam imala spolni prkinat odnos sa ejakulacije van na 09.08 ili jos da strahujem da moze da dodze naknadno do trudnoce?Dali rupturirani folikul ce da pukne i nakon koliko dana da ocekujem menstruaciju ili to moze da se dogodi sledeci mesec? Plasim se molim vas odgovorite mi.

Sa postovanjem Tanja S

Tanja S

Bila sam kod ginekoliga 11.08.2016 odmah nakon sto ste mi rekli uradila mi je uzv pregled-uredan ultrazvucen naod i na desni jajnik rupturiran folikul. Prije pregleda kad sam isla u toalet i kad sam se obrisala dubinski opazila sam vrlo blede kapi krvi. Rekla mi je da pricekam do drugi dan da mi dodze menstruacija i ovo menstrualno krvarenje ako mi je toliko strah od trudnoce a po nejzinoj preporuci sledece da produzim sa kontraceptivne pilule. Medzutim eto sad je vece 13. 08 menstruacija jos nema, a juce popodne kad sam bila u toalet obrisala sam se dubinski u vagini i opazila nekoliko kapi oskudna krv. Jer to menstruacija? Desni jajinik boli me po ceo dan eto i danas, juce telefonom sa ginekologom koja me pregledala konsultovala sam se i rekla mi je da ce menstruacija doci a ako ne dodze da opet idem kod nje da me vidi na uzv. Dali da pocnem sa kontraceptivnih pilula? Dali trudnoca je u potpunosti iskljucena sa ogled sta sam imala spolni prkinat odnos sa ejakulacije van na 09.08 ili jos da strahujem da moze da dodze naknadno do trudnoce?Dali rupturirani folikul ce da pukne i nakon koliko dana da ocekujem menstruaciju ili to moze da se dogodi sledeci mesec? Plasim se molim vas odgovorite mi.

Sa postovanjem Tanja S

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne trebate brinuti. Krenite s uzimanjem pilula tek prvi dan prave menstruacije. Sukrvica i smeđi iscjedak nije menstruacija. Dakle slobodno pričekajte još nekoliko dana da nastupi "prava" menstruacija.

Tanja S

Dali je to ovulacisko krvarenje ili pak probojno krvaenje? Prava menstruacija da cekam da nastupi posle 12-16 dana ili za nekoliko dana, jer sam citala da ako se radi za ovulacijsko krvarenje prava menstruacija nastupa posle 12-16 dana? Sad vise nema nikakvih sukrvica nema nista. Napominjem na uzv doktorica je videla na desni jajjnik rupturirani folikul.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno ovulacijsko.

Tanja S

Dali oskudno krvarenje za vreme ovulacije znaci da nije se desila-nema ovulacija???

Dejan Šakoronja, dr. med.

Znači da je ovulacija prisutna.

Tanja S

Postovani, dali bezgrizno da sacekam da mi menstruacija nastupi nakon 12-16 dana nakon ovog ovulacijskog krvarenja bez strah od trudnoce radi prekinuti spolni snosaj koji sam imala 09.08. sa ejakulacije van rodnice???

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako nije bilo ejakulacije u rodnici neće doći do trudnoće.

Tanja S

Dosla mi je menstruacija eto sad uvece u 7. Zapocecu novo pakovanje kontraceptivnih pilula kako sto ste mi rekli i Vi i moj ginekolog. Zhvaljujem Vam puno na prethodnih odgovora. Bili ste mi velika podrska.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Tanja S

3-tu kontraceptivnu pilulu od pakovanja sam popila 10 h kasnije. Spolne odnose prethodno nisam imala. Dali ucinkovitost pilula je smanjena i treba li da koristim dodatnu zashtitu narednih sedam dana?

Unapred veliko hvala

Tanja S

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kontracepcijska učinkovitost nije smanjena, i ne treba dodatna zaštita.

Tanja S

na dan za 18-tu pilulu po gresku sam uzela i 19-tu...dali da produzim sa 20-tu i 21-vu pilulu u uobicajeni dan za njih na 20-ti i 21-vi dan?

Tanja S

Ivo Balenović, dr. med.

Nastavite s 20. i 21. pilulom.