kiretaza-pobacaj

markica

Ovako saznala sam da sam trudna u dogovoru s ljecnikom posto je bila neplanirana trudnoca i zbog bolesti sam odlucila se za kiretazu u cetvrtak mi je napravljena do jucer mi je billo smede na uloscima da bi danas tj nakon 3 dana prokrvarila nije jako al sam se prestrasila i trbuh mi je napuhan dal da idem doktoru ili je to normalno dok se sve ne stabilizira znam da je nemoguce da je to menstruacija nadam se vasem odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je.

markica

A koliko bi to trebalo trajat otprilike... hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Oko tjedan dana.

markica

Nakon tjedan dana je stalo krvarenje al jucer opet al probada mr kao da je menstrruacija jel moguce jer je preoslo cca 13 dana od kiretaze meni mensttuacija bi uvijek nakon 20 dana cca dolazila pa sad vise neznam

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne mogu vam ovako odgovoriti. Nisam vidovit. Otiđite na pregled.

Anazenjs

Poštovani, pokušavam shvatiti uzrok pobačaja. Trudnoća je proticala bez ikakvih problema. Vodila sam računa o ishrani, zdravlju, normalno se kretala, uradila NIFTY test - koji je pokazao da ne postoji nikakav rizik od hrom. poremećaja... Posljednji put sam na ultrazvučnom pregledu bila 20-tak dana prije. Nije uočen nikakav problem, grlić je bio potpuno zatvoren. U 19-oj sedmici sam počela krvariti, ne previše. Bolove nisam imala. Prethodni dan sam nekoliko puta kihnula. Istog dana smještena sam u bolnicu. Utvrđeno je da je grlić otvoren - mislim 2 cm, da srce još kuca, glava dječaka se prilično spustila i da je pobačaj vjerovatno u toku. Postojala je mala mogućnost za serklaž. No, i pored datih tableta, krvarenje se nije zaustavilo, bolovi su se pojačali, plodna vooda je iscurila... izazvan je pobačaj, pa urađena kiretaža. Nije mi jasno kako je u tako kratkom roku od posljednjeg pregleda moglo doći do tolikog otvaranja grlića i to bez ikakvih nazanaka. Inače, ginekolog je tokom trudnoće radio vaginalni ultrazavuk a na posljednjem pregledu i vaginalni i stomačni, te sam dvaput radila kompletnu krvnu sliku i urin.

Šta je moglo izazvati tako brzo otvaranje grlića i šta mi preporučujete u narednoj trudnoći?

Unaprijed hvala na odgovoru i Vašem stručnom mišljenju.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Treba vidjeti nalaz PHDa plodai posteljice kad dođe. Moguće je da se radilo o infekciji a možda i o insuficijenciji cerviksa.