klamidija

zeljka

sta je to klamidija i kako se ona manifestuje?
unaprijed zahvalana

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana Željka,

Klamidije su sitne bakterije (odn. prokariontske stanice, intracelularni paraziti koji sadrže i RNK i DNK), a klamidijske infekcije su bolesti izazvane ovim mikroorganizmima. Pretpostavljam da Vas interesira uzročnik koji uvjetuje spolno prenosive bolesti: cervicitis, adneksitis i uretritis u žena , te uretritis i epididimitis u muškaraca). Simptomi ovih infekcija nisu lako zamjetljivi, te se nažalost vrlo često otkriva u sukroničnoj ili kroničnoj fazi kada dovodi do ireparabilnih (nepopravljivih)oštećenja najčešće jajvododa, te se javljaju problemi poput neplodnosti, zamjetno češćih izvanmaterničnih trudnoća i/ili bolova u maloj zdjelici. Ukoliko se "poršećete" našom stranicom naići ćete na mnoga slična pitanja u kojima smo dotakli problem klamidije ili njenih posljedica.

zeljka

hvala Vam na odgovoru samo bih vas zamolila da mi kazete
kojim se tacno nalazima moze otkriti da li postoji bakterija.
svaki nalaz urina je dobar ali ja osjecam probadanje u jajnicima
bol u malij zdjelici (ponekad) i svrab
svake godine popijem antibiotike jer mi otkriju upalu u mokracnom kanalu i usput svaka dva mjeseca gljivice pa mi prepisu vaginalne tablete.
da li se ultrazvukom moze otkiti klamidija i neki drugi problemi
jer uskoro planiram drugu trudnocu pa se pribojavam.koje nalaze mi Vi preporucujete da napravim?
hvala unaprijed

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Željka,
Na žalost ultrazvučna tehnika ne može otkriti akutnu klamidijsku infekciju, već samo indirektne znakove i posljedice kronične upale uvjetovane ovim uzročnikom. Kamidija se može otkriti samo direktnim laboratorijskim testovima, gdje se pretražuje cervikalni obrisak, a postoje i testovi kojima se analizira postojanje antitijela. Bris cerviksa smatra se veoma pouzdanom metodom za otkrivanje ovog uzročnika, kao i za provjeru da je liječenje ove infekcije uspješno provedeno.

ninicaa

Poštovani,
na papa testu mi je ustanovljena kao neka upala te klamidija ali u naznacima...sestra je to objasnila da su je u laboratoriju stavili pod upitnik,a kako do doktora nisam došla jer mu je bila gužva,on je samo napisao recept pa je to do mene došlo preko sestre zajedno s rezultatima papa testa...ne znam da li to ima ikakve veze,ali jedno 2 tjedna prije nego mi je papa test napravljen sam bila tjedan dana na dosta velikoj dozi klavocina....s obzirom na rezultate papa testa dobila sam ''mysteclin ovula'' vaginalete (2 kutije po 6 vaginaleta) i preporuku da ponovim papa test za mjesec do dva....kako nisam dobila nikakve konkretne informacije onda Vas molim za jednu informaciju....ja naime uzimam i ''Logest'' kontracepcijske tablete već duže vrijeme pa me zanima imali ikakvih mogućnosti da ove vaginalete i pilule pobijaju jedno drugo?...čitala sam svašta po raznim forumima,ali to se sve svodi na ''rekla-kazala'' informacije pa se ne bih baš u to pouzdala..
Unaprijed hvala na odgovoru
Nina

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ako je na PAPA obrascu pod upitnik liječnik citolog stavio Chlamidiju trachomatis, moj savjet je da prije bilo kakve terapije napravite cervikalne briseve, posebice na klamidiju, To Vam je moj dobronamjeran savjet imajući u vidi posljedice koje ista može napraviti u ginekološkom sustavu.

Smoki

Poštovani,
može li klamidija biti uzročnik povremenih bolova u mišićima i povremene ukočenosti zglobova tijela?
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne može.

someone_like_me

Dragi doktore,

prije dva tjedna sestri mi je otkrivena klamidija. Imala je problema s ocima, pa joj je ustanovljen klamidijski konjuktivitis, a vrlo brzo nakon toga i preko cervikalnog brisa. Navodno tu bakteriju ima vec duze vrijeme, ali joj je tek sad otkrivena. Meni vec neko vrijeme nije sve 'normalno'. Imam nerijetke bolove u donjem dijelu trbuha, probleme s mjehurom i to u smislu da me ujutro probudi koliko me tjera na wc, s bolovima. Imam zuckasti iscjedak. Menstruacije su mi redovite. Koristim yasmin tako da ne koristim kondom pri spolnom odnosu...decko nije imao nikada nikoga osim mene, isto kao i ja. Zanima me dal mi je sestra mogla prenijeti klamidiju jer koristimo istu kupaonicu itd...tj jel moguca zaraza na taj nacin?

Hvala, LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana na taj način nije moguć prijenos.
Radi se o isključivo spolno prenosivoj bakteriji.

Smoki

Poštovani,
na koji način se muškarac može zaraziti klamidijom?
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Isključivo spolnim putem. Spada u spolno prenosive bolesti.

sanjaaaaaaaa4

Postovani doktore,
izvinjavam se ako nisam izabrala pravo mjesto za ovakvo pitanje ali zaista nisam imala gdje drugo. Maloprije nakon mokrenja sam primjetila da se na mojoj vulvi nalazi mala belicasta izraslina nikada je prije nisam primjetila kad je dotaknem ona jos vise pobijeli,ne boli me niti svrbi sta bi to moglo da bude ? i da li je opasno

Dejan Šakoronja, dr. med.

To je nakupina loja. Ne brinite. Ne trebate ništa poduzimati.

spahic

pitanje dobila sam danas nalaz za klamidiju raden je testom na krv

stoji sljedece posto mi je nalaz nejasan

Chlamydia IgM antitjela : Elisa test IgM: Negativan
Chlamydia IgG antitjela : Elisa test IgG: Pozitivan

zanimam me jel to sve uredu ili nekaj nevalja
jos moram dodati da se vec skoro 3 mj lijecim od elergije prouzrokovane dnevnim uloscima i vodene ciste koja je pukla ... mada vise mi nis nije jasno zanima me sto je sa ovom klamidijom jer cu tek poslje 1 maja da idem doktoru posto sam narucena na HSG ...

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, savjetujte infektologa.

Velika Višnja 3

Pozdrav!
Tražim savjet: Zaražena sam klamidijom 2011 godine (sječanj), simptomi su počeli odmah, konstantno išla na bris cerviksa, uvijek negativan, partner tadašnji išao na test 2012 god, test POZITIVAN; meni negativan, a dijagnosticirana mi je tek brisom uretre (travanj) 2013 godine, nakon što sam već popila:
06.10.2012.- 1,0 g AZITROMICIN (makromicin) - dali mi terapiju bezobzira što sam bila negativna, zbog simptoma i zbog toga što je partner bio pozitivan
07.02.-21.02.2013.- 3,5 g AZITROMICIN (makromicin)
23.02.-02.03. 2013.- 250mg-MEDAZOL
03.03.-13.03. 2013. DOXICIKLIN (250mg- 2x1) -10 dana
Korištene i vaginalete Arilin

NAKON SVEGA TOGA:
16.04.2013. Bris uretre: chlamydia trachomatis POZITIVAN
Ureoplazma- NEGATIVAN
-partnera nemam od oktobra 2012. god., živim sama i ne održavam spolne odnose, znači nije moglo doći do REINFEKCIJE, da li to znači da je Klamidija postala rezistentna? Kako to liječiti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, terapiju treba ponoviti uz terracikline, azitromicin, eritromicin prema antibiogramu.
Nije rezistentna nikako.

iiivanaaa

možete li molim vas pojasniti koji su glavni simptomi zaraze klamidijom i koliko se nakon odnosa manifestiraju, unaprijed zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Evo vam odgovor doc. Kupešić da se ne ponavljam;Klamidije su sitne bakterije (odn. prokariontske stanice, intracelularni paraziti koji sadrže i RNK i DNK), a klamidijske infekcije su bolesti izazvane ovim mikroorganizmima. Pretpostavljam da Vas interesira uzročnik koji uvjetuje spolno prenosive bolesti: cervicitis, adneksitis i uretritis u žena , te uretritis i epididimitis u muškaraca). Simptomi ovih infekcija nisu lako zamjetljivi, te se nažalost vrlo često otkriva u sukroničnoj ili kroničnoj fazi kada dovodi do ireparabilnih (nepopravljivih)oštećenja najčešće jajvododa, te se javljaju problemi poput neplodnosti, zamjetno češćih izvanmaterničnih trudnoća i/ili bolova u maloj zdjelici. Ukoliko se "prošećete" našom stranicom naići ćete na mnoga slična pitanja u kojima smo dotakli problem klamidije ili njenih posljedica.