Konizacija- nalaz

petryca

Poštovani ,
Mojoj mami ( 64 god.) napravljena je konizacija 25.11.2015. , danas smo dobili nalaz no pregled je zakazan tek 31.12.2015. Jedva smo preživjeli ova tri tjedna isčekujući nalaz a sada bi trebali ostati normalni još toliko do pregleda. Lijepo vas molim , ako nije problem, da nam pomognete i ukratko objasnite slijedeći nalaz:
1. Laesio squamosa intraepithelialis gradus gravis cervicis uteri ( CIN III ).
Displasia gradus laevioris epithelaili gladularis endocervicales.
Mišljenje: 1. Primljen je resecirani konus porcije uterusa veličine 30x25x0,6 mm označen na 12 h, koji se serijski preuzme i pregleda. Histološki epitel ekto cerviksa žarišno pokazuje znakove koilocitoze. Epitel endocerviksa i skvamokolumne zone u rezovima označenim kao 1. 3. 4. i 12. pokazuje znakove poremećaja stratifikacije i sazrijevanja kroz 1/3 do preko 2/3 epitelnog presjeka, uz održanu bazalnu membranu. U podležećoj stromi žarišno gusti mononuklearni upalni infiltrat. Epitel endocervikalnih žlijezda u rezovima označenim kao 5. 8. i 11. je žarišno sa znacima displazije niskog stupnja. Opisane epitelne promjene se ne nalaze u vrhu konusa.
2. Oskudno sitni uzorak površnog endocerviksa pravilnog epitela i vrlo sitni uzorak veziva gusto infiltrianog granulocitima.

Eto to je to.
Unaprijed zahvaljujem.

Iva

Dejan Šakoronja, dr. med.

Navedeni nalaz je atipija visokog stupnja. Bazalna membrana je intaktna. Daljnje liječenje nije potrebno. Dalje treba raditi PAPA testove 2x na godinu.