Kontracepcijske pilule

Iva

Zanima me ako bi mi mogli reci nesto o ovim pilulama, njihovom nacinu uzimanja,smije ih li se uzimati u intervalima i s prekidima,jesu li 100% sigurna zastita od trudnoce?
Znam da prije bilo kakvog uzimanja moram obaviti pregled, ali me zanimaju ove stvari.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Postoji nekoliko tipova oralnih kontraceptiva, te se sukladno Vašoj konstituciji, dobi, laboratorijskim i hormonskim osobitostima odabire najpovoljniji oblik. Uobičajeno se uzimaju od 1. ili 5. dana menstruacijskog ciklusa, te se mogu koristiti neprekidno ili se učini jednomjesečna pauza koja se obično iskoristi za sistematski pregled koji podrazumijeva ginekološki / ultazvučni pregled i laboratorijsku analizu. Oralna se kontracepcija smatra veoma sigurnom metodom, kojoj efikasnost premašuje 99%. Treba napomenuti da to podrazumijeva ozbiljnost pri svakodnevnoj upotrebi kontraceptiva, jer sredstvo je toliko sigurno koliko ga sigurno primjenjujete. Svakako, prije početka uzimanja tableta morate se obratiti Vašem liječniku.

zeljka/znatizeljka

Poštovani!
Sa uzimam kontracepcijskih pilula sam počela prije 4 mjeseca. Ginekolog mi je preporučio Lindynette 20 i nemam nikakvih zamjerki,niti nuspojava. Zanima me zapravo kako da si "namjestim" menstruaciju da mi dođe prije ljetovanja u 8 mjesecu. Znači kada bih trebala prestati piti kutiju ili produžiti na drugu da ne dobijem menstruaciju tih tjedan dana kada sam na moru.
Unaprijed zahvaljujem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana nakon popijene 21 tablete ne radite pauzu nego odmah 22 dana započnete piti novu kutiju. Dakle bez pauze.

Slashy

Poštovani,
pijem kntracepcijske tablete Yaz 3 mjseca
zanima me smiju li se uz njih koristiti i tablete za mršavljenje i da li će tablete za mršavljenje umanjiti djelotvornost kontracepcijskih tableta?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, koje tablete za mršavljenje?. Svakako mislim da jedno i drugo ne ide skupa, ali ne znam o kojem se preparatu radi.

Slashy

Razmišljala sam o Encianovim proizvodima; L-Carnitin ili Fire orange

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ne interferiraju sa pilulama, dakle na umanjuju njihovu djelotvornost.

zeljka/znatizeljka

Poštovani. Kontracepcijske tablete uzimam nekih 9 mjeseci i napravila sam pauzu. Zanima me kako započeti uzimati tablete nakon pauze? Sa prvim danom mjesečnice ili po "starom rasporedu"? Koristila sam Lindinette 20. Hvala! happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sa prvim danom menstruacije.

mimica914

Postovani,
da Li mi možete reći da li neka Od slj.tvari utječe na učinkovitost kontracep.pilula(Lindynette 20) : nevenovo ulje i tablete protiv bolova( ibuprofen,lekadol)..? Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovani, ovi antireumatici umanjuju učinak pilula.

Dehen K.

poštovani, mogu li kontracepcijske pilule pridonijeti povećanju grudi i ako mogu, smije li to biti jedan od razloga njihovog uzimanja? hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne to nikako nije razlog njihova uzimanja.
Postoje neki kontraceptivi koji doduše navlače tekućinu u tkivo pa tako dolazi indirektno do povećanja obujma dojke.

ankica001

Poštovani, da li Flonidan tableta (10mg) i Fenistil gel mogu imati uticaja na kontracepcijske pilule?
Hvala unapred...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Flonidan da, jer umanjuje učinak pilula. Ako ga koristite za svaki slučaj savjetujem dodatnu zaštitu.
Gel nema učinka sa pilulama.

Tinaa30

Poštovani,

Koristim kontracepcijske pilule 2 god, po preporuci ginekologice koristila sam Triquilar, a od ovog mjeseca mi je propisana Qlaira. Zanima me da li da s prvom pilulom Qlaire pocnem odmah nakon zadnje aktivne Triquilar ili da pricekam menstruaciju pa pocnem s konzumiranjem prvog dana menstruacije?

Srdacan pozdrav i unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Počnite nakon zadnje Triquilara odmah. Dakle bez pauze.

Anči0308

Pozdrav! Počela sam piti pilule, te sada na sredini kutije imam žućkasti iscjedak. Da li je to normalno zbog pilula?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije. Od upale je u rodnici.