kronični zdjelični bolovi

klaudiar

poštovani,
10/2014. prvi puta su mi se javili jaki bolovi u trbuhu i leđima nakon spolnog odnosa, bez temperature samo bolovi intenzivni da stajat na ngama nisam mogla, otišla sam na hitni prijem, malo povišen crp, leukociti, nešto bakterija u mokrači, dali su mi ninur i uputili me ginekologu, koji je rekao nakon pregleda da nije ništa ginekološki iako sam mu rekla da se bol javila nakon odnosa, do tada nikad nisam radila briseve jer on nije smatrao da je potrebno,samo papu. za par tijedana su mi se pojavili kondilomi otišla sam kod njega on mi je rekao da su bradivice možda uroene i izignorirao to, išla sam privatn i spalila ih i napravila papu koji je bio uredan, nisam radila bris na hpv nikad, jer on nije smatrao da je potrebno, nakon nekog vremena nakon spolnog odnosa ponovo se javlja ista bol dobijem ponovo ninur, i na ninur uz mirovanje to prolazi. krajem 2015 bol se javlja uz povračanje, bez temerature koja više ne prolazi na ninur, otišla sam urorlogu on je preporučio napraviti briseve klam, ure, mik, aer, anae, prilikom pregleda ginekolog je naša endometričnu cistu na lijevom jajniku, i rekao da me to boli za par tijedana nalaz pozitivne mik i urea, bolovi nepodnošljivi dobivam sumamed na koji malo ppušta bol i doksiciklin s kojim bol potpuno prestaje, no tu počinju drugi problemi, zaboli me jako u trbuhu nije prestajalo odem na hitnu unutarnje krvarenje, 25.1.2016 lap. corpus rubrum haemorrhagicum l.sin, cysta endmetrica ovari l.sin, adaesiones; operater napominje da je bilo strašno mnogo priraslica i da me to sigurn blilo, dok sam ležala u blnici 3 dan nakon op mi se ponovo javlja ista ta jaka bol u trbuhu i leđima, koja traje dan danas bez da ja znam uzrok, operater je tvrdio da on ne zna šta bi me moglo boljeti, propisao loggest kontraceptive koje sam pila 5 mjeseci, s time da sam jedva nagovorila svog ginn da ponovi briseve na kojima je bila pozitvina ureaplazma nakon doksiciklina ništa bolje mi nije biloi otišla po drug mišljenje kod njegovog kolege mjesec dana visane nije mi bilo ništa bolje ponovo na lap u 8/2016 chronical pelvic pain; adhaesiones, nordus endometriot.lig.sacrouterini L. dex; nakon koje se bl i dalje nastavlja uz logest, prestajem s loggestom u 10 mjesecu, tu su brisevi bili negativni, od poslje prve op jedan spolni odno nakon kojeg mi se stanje pogoršalo tako da ni ne pokušavam više dok ne riješim situaciju prekinula sam i sa dečkom, jer više ne znam niti šta da mislim on je pio doksiciklin isto kad i ja prvi put zbog mik i urea, ostali brisevi koje je radio su bili ok, kondilomi nemam pojma od kud mi i to je to. Moje pitanje je slijedeče mislite li da je moguče da sam nakn operacije dobila neku nespecifičnu upalnu bolest zdjelice pošto su krvni nalazi uredni, temperatura već 2 god 37- 37,7, bolvi u trbuhu i leđima koji su svakodnevni s time da se intenziviraju za vrjieme ovulacije i menstruacije, rijetko puštaju na analgetike, radila sam kolonoskopiju koja je uredna, gastroskopiju na kojoj je gastritis, išla urologu uzv bubrega uredan, urinokultura sterilna, kreatinin i urea uredni, ili je ipak moguće da je od endmetrioze pa to što je na antibiotik prolazilo prije da je slučajnst, eto nedavno sam se uspjela prebaciti kod druge doktorice i novog doktora u drugoj bolnici,naručila me na briseve i papu krajem mjeseca i rekla da ovisno o tome odem kod operatera i da bi možda trebala lap ili me stavit na kontraceptive ponovo.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dijagnoza kronične zdjelične boli je vrlo teška. Danas je laparoskopija najčešća dijagnostička metoda, a ponekad je potreban i CT i/ili MR. Moguće da je kronična bol posljedica endometrioze i priraslica. U liječenju endometrioze često se koristi oralna kontracepcija. Svakako trebate ponoviti briseve, preporučljiva bi bila i dijagnostička laparoskopija. U nejasnim slučajevima zdjelične boli treba misliti i na genitalnu tuberkulozu kao uzrok boli.

klaudiar

napravila sam i ct, u nalazu stoji uterus i adneksa inhomogene postkontrastne imbibicije, grubih patomorfolških promjena ne detektiram, detaljnija analiza ovom metodom nije moguća u slučaju perzistencije tegoba učiniti MR. u abdmenu i zdjelici nema slobodne tekučine.

klaudiar

jučer sam dobila klindamicin i novocef antibiotik, iako mi nisu vadili krv niti se na uzv nešto vidi, al je bolno na palpaciju, ujutro idem izvaditi krv, ali sad više ni sama nisam sigurna da li da to pijem ili ne, sad me baš zabrinjava ta tuberkuloza, zbog te neobjašnjene temperature i opceg stanja koje je strašno, jedva na nogama mogu stajati, prije god dana me bolilo, ali opce stanje je bilo bolje, sad sam i anemična nisko željezo i feritin, uz to sve imam užasno pečenje u prsima koje sam objasnila gastritisom, eto sva sam nikakva a ne znam kome da se obratim, na rebru me konstantno odbijaju naprave na hitnoj kks i slikaju abdomen i mogu doma, u petrovoj naprave uzv na hitnoj koji je ok nema cista i puste me doma.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne znači da se radi o tuberkulozi, ali i na nju treba misliti. Obzirom na sve navedene tegobe Vi bi trebali učiniti kompletnu obradu u jednoj od bolnica da se konačno postavi dijagnoza.

klaudiar

Poštovani,
molim ako može za više informacija o genitalnj tuberkulozi, i da li se ona vidi na msctu, ili na krvnoj slici? Danas sam bila kod liječnika, on mi je preporučio učiniti citoskopiju, i javiti se urologu, kad završim s tim možemo dalje vidjet za neke pretrage koje bi on preporučio u slučaju da je sve ok urološki, jer sumnjaju na endometiozu mjehura, nema je u mjehuru na ctu ali možda je na vanjskoj stjenci, ako sam dobro shvatila, ja imam nesnosne bolove, krvna slika je uredna miran crp, iako je u dks povečani neutrofili i sniženi limfociti, nalaz cta sam vam pisala gore u jednoj od prethodnih poruka. koje pretrage se rade za tuberkulzu, i može li se ona utvrditi nekom radiološkom pretragom? hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Genitalna tuberkuloza je rijetka bolest, ali i na nju treba misliti u nejasnim slučajevima zdjelične boli. Dijagnoza se postavlja patohistološom i mikrobiološkom analizom kiretmana i/ili menstruacijske krvi. Ukoliko sluznica maternice nije zahvaćena, dijagnoza se teže postavlja. Histerosalpingografija (prikaz jajovoda uz kontrastno sredstvo) ima karakterističan nalaz poput 'duhanske vreće', a česte su i kalcifikacije. U krvnoj slici može biti ubrzana sedimentacija uz umjereni porast leukocita i pad limfocita. Jedini sigurni dokaz tuberkuloze je izolacija uzročnika.

klaudiar

moje pitanje je da li je moguće da se to nije vidjelo/ napravilo na dve lap na koje sam bila, mislim prva je bila pod hitno, ali ne znam šta su oni slali na analizu da li samo cistu ili šta, a na drugooj je valjda samo taj čvor išao na analizu na obe je phd bio endometrioza, ne znam jel moguće da se to nije detaljnije obradilo, i da li bi oni to vidjeli na lap, i da li znate gdje bi ja u Zgu mogla odnjetti menstruaciju sama na analizu pošto mi to nitko od liječnika ne predlaže a već mi je spomenula to jedna magistra iz ljekarne s kojom sam pričala koja je imala slične probleme.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno se radi o endometriozi, što potvrđuje i phd nalaz. Genitalna tuberkuloza je samo teoretska mogućnost na koju treba misliti. Pitajte u mikrobiološkom laboratoriju Zavoda za javno zdravstvo.

klaudiar

Poštovani, sve ok, ali pošto sam išla na dijagnostičku lap. nekoliko mjeseci nakon prve lap. pitam da nebi na još jednu išla, a da se nastavi ova tortura, pitam za tu menstruaciju, jer moja traje 1-4 dana, nekad i samo jedan dan, prate ju jaki bolovi, ali nitko na to pažnju ne obrača to je pod jedan a pod dva stoji da su u dks konstantno limfociti sniženi, na što također nitko ne obrača pažnju, a ja sam u stanju da jedva na nogama stojim, nitko ne želi saslušat, ja ne kažem da mene ne boli endometrioza, samo nije sve to preko noći nastalo, i bile su te operacije, nakon kojih operateri sami tvrde da me to ne boli, šalju me okolo gastroenterologu, urologu itd gdje ja osim 6 cta koji su me ozračili i više nego dovoljno ja skoro ništa obavila nisam, i nigdje nema nićega što bi izazivalo ovakve tegobe( hernija, gerb, gastritis na želucu, kamenci u bubregu ponekad) što nebi pravdao bolove s kojima ja jedva hodam već dve godin, da bi sad ipak mogla bit endometrioza(bijela endometioza) koju možda ni oni nisu detektirali okom. ?? sve bi bilo ok da meni nije ovoliko jako loše nebi me ni bilo briga za išta obavila bi sve, ali sad za provjeru prohodnosti jajovoda liječnik kaže da moram biti u stalnoj vezi najmanje god dana da bi oni imali indikaciju za to, ja sam sa dečkom bila 2, 5 godine, nakraju je sve to puklo s ovom cijelom situacijom, i šta sad sad? znači sada nemam pravo napravit neke stvari jer nisam u stalnoj vezi, pitam se zar ovakvi bolovi i loše opće stanje( nizak tlak, blijedilo, manjak željeza...) nisu dovoljna indikacija za neke pretrage.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom Vi imate indikacije za pretrage zbog kroničnih bolova u zdjelici. To se treba obavljati u zdravstvenoj ustanovi. Ovako pismenim putem se može samo nagađati o mogućim uzrocima.

klaudiar

pozdrav, imam još "jedno" pitanje radila sam uzv; Uterus u AVF 60x37x23 mm, proširene krvne žile uz donji uterini segment i lateralno, subserozno. Desni jajnik straga nisko uz maternicu 38x17x16 mm, lijevi jajnik 27x13x21 mm. Per spec. nalaz uredan, ožiljkast čvor retrocervikalno bolan, uterus gibljiv, duglas slobodan, adneksa slobodna. Moje pitanje je što su te krvne žile i mogu li one izazivati bol u trbuhu i leđima, nitko od liječnika na to ne obrača pozornost, trebam li za to napraviti neku dodatnu obradu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, proširene krvne žile (varikoziteti) zdjelice mogu biti uzrokom boli. Obzirom na vaše smetnje, savjetujem da zatražite mišljenje vaskularnog kirurga.

klaudiar

Kako da sama sebi dam uputnicu za to, kod koga da to pitam, ja si lagano počinjem postavljati pitanje da li je normalan taj doktor koji je mene operirao, i bolesnu me pustio iz bolnice van, baz dijagnoze, u prilično lošem stanju, a govorila sam mu da me nešto počelo boljet 3 dana nakn operacije. Da li se to vidi na ctu ili magnetu? radila sam oboje na nalazu se ne opisuje, a nitko od liječnika ne gleda cd koji imam.

Ivo Balenović, dr. med.

Uputnicu će vam dati vaš primarni ginekolog.