Leukociti u trudnoci

List123

Postovanje doktore

Oko 22 tj kad sam radila konrolu krvi leukociti su mi bili 12, a ginekolog mi je rekao da su oni normalno poviseni u trudnoci. Sad u skoro 20tom tjednu su mi 15,7 a ref. vrijednost je do 9,7. Pritom napominjem da je nedavna urinokultura, brisevi grlica i sve bilo uredno.
Koliko je normalno i tolerirajuce njihvo povisenje? Trebam li se zabrinuti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mogu biti do 12000 premda sam vidio i do 15000.
Svakako treba napraviti dks jer nesegmentirani leukociti ne bi smjeli prijeći 12%.
Također je važno da napravite crp, te se još jednom sagleda i mogućnost drugih žarišta upala u tijelu.

List123

Dakle smatrate da i ne mora biti cudan nalaz leukocita od 15,4?
Dks je diferencijalna krva slika? To sam napravila, medutim nemam u ovom nalazu ovih nsegment leukocita...ima samo neutrofilni nesegmentirani.
Crp sad nisam radila, ali prosli puta kad su leukociti bili 12, bio je uredan.
Na koja zarista ste jos mislili?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite i te pretrage. Na ostala žarišta tipa u respiratornom sustavu i sl.

List123

Pozz, vadila sam kriv sada u trudnoći, trenutno sam 21+2 tj
Prvi nalaz
leukociti 15,4 (ref do 9,7)
granulociti neutrofilni seg. 73 (ref. do 73)
crp nije vađen

Drugi nalaz (s razmakom 5 dana)
leukociti 16,5 (ref do 9,7)
granulociti neutrofilni seg. 82 (ref. do 73)
crp 4,4 (ref < 5)
napomena: u pojedinim neutrofilnim granlocitima pronađena toksična granula

Urinokultura i brisevi nosa i grla su sterilni. Počekom siječnja imala sam prehladu ili što je već bilo. Temp do 38, jednom snižavana, ostao kašalj 2-3 tjedna koji je sada gotovo nikakav, ali nos curi još uvijek više nego inače, ali ne i kao tada
Dr opće prakse mi želi dati antibiotik, ginekolog tvrdi da je virusno i da prolazi.

Što još mogu napraviti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poslušajte liječnika obiteljske medicine.

List123

Hvala a koliko to moze nastetiti trudnoci odnosno bebi? To me najvise zanima..
Jer puno puta imamo neke viroze, a ne zamjetimi ih jer nismo vadili krv
Napravila sam sad novi nalaz i nakon 10dana ve vrijednosti su iste, malo snizene crp 4 i neutrofili 76 i leukociti 16,4.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće smetati plodu.

List123

Poštovani doktore,
ovoga puta neće biti pitanje s moje strane nego samo komentar na vašu dostupnost. Znam da je uloga nezahvalna (biti doktor preko interneta), ali vrlo sam vam zahvalna na odgovorima i ažurnosti.

List123

I sad što se tiče komentara o tome da takva upala, uz ok briseve i urinokulturu neće smetati plodu.
Bitno mi je znati taj odgovor jer nekada nije možda najpametnije samo uzeti antibiotik nakon prvog vađenja krvi.

List123

Doktore,
poprilično sam dosadna, no takve upale ne mogu dovesti do intraamnijske infekcije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam što mislim i kako bi ja postupio.

Jasna11

Postovanje doktore
Imam problema sa povisenim leukocitima tokom citave trudnoce, sad sam u 34 tjednu. Leukociti se krecu od 16 000 pa do 21000. Brisevi su sterilni i nemam nikakve tegobe. Antibiotik zinat mi je ukljucen tek prosle sedmoce i nakon par dana su mi radjeni nalazi leukociti su pali na 17000 CRP negativan, danas sam ponovo uradila nalaz leukociti su ponovo 20000. Ima li razloga za brigu ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako previsoko. Sugeriram pregled hematologa i infektologa.