zgrušavanje krvi u trudnoći

larai

Poštovani, treći put sam trudna, imam dvije zdrave djevojčice, u drugoj trudnoći zbog varikoziteta vena i povišenih d- dimera u 25 tjednu trudnoće uvedena je terapija fraxiparinom. U trećoj trudnoći d- dimeri u 28. tjednu su 1,77mg/L FEU, FVIII 1,56klU/L , APTV 23,1s, protein S 46.0 % , MTHFR homozigot (CC) za polimorfizam C667T i heterozigot (AC) za polimorfizam A1298C, nije dokazan FII i FV Leiden., lupus antikoagulant negativan , imam i gestacijski dijabetes glukoza nakon 60 minuta 10,9 mmol/L, nakon 120 minuta 9,9mmol/L. Zanima me da li je i u ovoj trudnoći potrebna terapija niskomolekularnim heparinom ili ne.
Unaprijed zahvalna.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Za sada ne, no treba dalje kontrolirati faktore koagulacije.