Loš Papa test = HPV

Luce28

dakle rezultati papa testa nisu najbolji. te je doktorica rekla da moram na tipizaciju HPV-a. nemam nikakvih simptoma niti tegoba. pregled je bio uredan i ništa nije vidljivo. rekla je nešto u stilu da je to tek početak procesa. i da više ne zna reći. za partnera je rekla da od sada na dalje koristimo kontome ( inače sam na pilulama).

prva pomisao je bila, ajme imam rak, ajme umirem. ajme doživotna bolest. znam da je to panika, i da postoji nisko/visokorizični HPV.
pretpostavljam da se taj virus sada aktivirao jer sam doživjela neke velike šokove, pad imuniteta i smršavila sam.

šta mi možete reći za dalje? osim tipizacije. kako da umirim dečka, njega muči da li on mora koristit neku terapiju ili otići na neke preglede?
može li se taj hpv povući ako je sve to neki začetak? da pokušam ojačati imunitet? ima to utjecaja na hpv?
može li hpv narušiti moje i partnerovo zdravlje ozbiljnije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

http://www.cybermed.hr/centri_a_z/rak_vrata_maternice_i_hpv

Tu ćete pronaći odgovore.

mmmaja50

Poštovani, diagnosticiran mi je Hpv visokorizicni(bez prisustva kondiloma) i cin1 prije mjesec dana.Dobila sam kao terapiju vaginalete Betadin.Izabrani ginekolog je bio prilicno nejasan u vidu terapije moga stalnog partnera.Spomenuo je kremu Aldare.Mene zanima dali je nuzno da on koristi tu kremu s obzirom da nemamo prisustvo kondiloma te na cijenu iste.Dali postoji neka druga mogucnost terapije za muskarce?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba se mazati s aldarom jer se ne radi o kondilomima.
Kod vas je pozitivan hpv visokog a ne niskog rizika koji uzrokuje kondilome.
Imajte odnose s kondomom i koristite multivitamine i beta hlukan.
Specifičan lijek ne postoji. Isti će nestati kroz izvjesno vrijeme.

mmmaja50

Zahvaljujem na ažurnom odgovoru..LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Luce28

evo mene opet
čitam dosta po netu o svemu, ali opet imam neke nedoumice i javljam vam se s nadom da ćete me umiriti

drugi tjedan sam naručena i idem na kolposkopiju. pokupila sam nalaze koji govore:
1. Ne može se isključiti HSIL ( ASC-H)
2. pozitivna na HPV niskog rizika ( 6,11,42,43,44)
3. poz. na HPV viskog rizika ( 16, 18, 31, 33,35,39,45,51,52,56,58,59,68)

Kolke su šanse da mi ne nađu nikakve promjene? I kako to da sam poz na oba rizika, jel to opasnije?
Sad sam postala malo paranoična, recite mi da li tokom seksa (ukoliko postoje neke promjene na cerviksu) možemo pogoršati stanje?
Da napomenem, nikakvih simptoma nemam, samo unazad 3 mj užasno stresno razdoblje ( smrt u obitelji)

Luce28

da dodam još, nailazim na informacije da se prije kolposkopije treba izbjegavati seks, koliko dana prije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da nalaz je ozbiljan. Imate pozitivan hpv visokog rizika i dakako da je opasnije ako ih je više pozitivno.
Treba napraviti kolposkopiju i biopsiju te postupiti prema nalazu biopsije.
Promjena tj. atipija na vratu maternice je visoka i vjerovatno će je trebati izrezati, no pričekajte nalaze biopsije.
Od sada pa nadalje imati odnos sa zaštitom jer time ne dopuštate virusu da se razmnaža. Prije kolposkopije apstinencija od nekoliko dana.

Luce28

Za biopsiju nije još ništ rečeno, al to će se valjda vidjeti na kolposkopiji.
Kažete da je promjena visoka, a zašto onda na papa testu nije označen CIN? već samo to da se ne može isključiti HSIL?
Što mislite, mogu li se ipak nadati nekoj maloj promjeni? Pošto se to tek razhuktalo? A onda si mislim možda to već godinama se mijenja, imam 23 godine, a prvi odnos sam imala sa 18.g. Dali su 3 dana apstinencije dovoljna da ne naruše pregled?
Hvala puno.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Apstinencija je dovoljna. Hsil znači high sil ili u prevodu atipija visokog stupnja.
Na kolposkopiji će se uočiti intenzitet promjena i napraviti biopsija.
Ne vjerujem da će pokazati išta drugo osim cina 2 ili 3.

Luce28

nekako se nadam da će ipak reći da nije tako grozno stanje sad
prihvaćam situaciju koliko ide, iako me užasno strah.
na uputnici piše samo pregled, bez biopsije. ovo sad idem u bolnicu, dal doktori rade biopsiju bez da je prije bila riječ o njoj?
ako pokaže cin 2,3 zar treba odmah ići to ukloniti ili sačekati nekoliko mjeseci pa onda vidjeti? pošto mi je trenutno cjelokupno zdravlje narušeno pa se nadam da ako imunitet dođe k sebi da će se i ostalo poboljšat. rekla mi je ginekologica da je ona vidjela da se cin 2 povuko sam od sebe.
još jedna stvar, pijem tablete za infekciju mokraćnih kanala ( Sinersul), jel to može utjecat na ishod kolposkopije? I pilule koje pijem, dal one mogu utjecat? Nitko mi nije ništ reko za pilule.
Hvala Vam puno na odgovorima, jer kad se bude kod doktora uživo zaborave se pitanja neka

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sve sam vam odgovorio, nemam ništa za dodat.
Pročitajte još jednom zadnji odgovor.
Sinersul ne smeta za kolposkopiju.

Luce28

evo mene natrag.
nalaz kolposkopije:
U spekulima: porcija epitalizirana
TZ tipa 1, malo polje mozaika na 5h, G1

može vaše mišljenje?
doktor je reko da to nije niti cin1, da vjeruje da će proći samo od sebe, te ponovit papa test za 3mj.
uzela sam Imunosal za imunitet i nadoknadu vitamina.

I što se tiče oralnog seksa, slobodno ga prakticirati ili ne?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kolposkopska slika je blaga. Postupite kao što vam je rekao kolega.
Oralni sex je dozvoljen.

Luce28

dakle u 11 mj papa test acus, u 12 kolposkopija kaže malo polje mozaika, doktor kaže da to nije nit cin 1 i da će se povuć. već tada mi je organizam pao, imunitet nula. nakon toga svako malo upale mjehura, urinarne infekcije, inf. uha, opet urinarna i u krug. hrpa antibiotika.. i tako ja umjesto u 3mj papu ponovila nedavno, i šok. cin2/3. idem na tumačenje nalaza i kaže mi da u 9 ponovim kolposkopiju i na letz. pošto imam 24g i nerotkinja sam.
pitam svoju ginekologicu kako to da biopsiju nije tražio već letz odmah, ona rekla da se opustim i sačekam kolposkopiju. pitam kako takva promjena u 6 mj, doktor mi reko da loš imunitet zna ubrzat stvari.
ja sam izbezumljena. dal da nastavim pumpat imunitet i nadat se da će kolposkopija bit bolja od pape, il da se pomirim s letz. reko je da se pravi u bolnici na odjelu i da nakon 2,3h idem kući.
nije čudno šta nije pravio biopsiju?
pisalo je na papi još parakeratoza i diskeratoza? šta s time?
takokođer nitko nije reagirao kad sam rekla da sam nakon pape imala roskast iscjdak i nakon odnosa koji nije bio grub, te da sam imala bolove tokom odnosa. pitam jel trebam šta koristit ništa. šta vi savjetujete?
hvala vam na pažnji,

Dejan Šakoronja, dr. med.

Trebate za početak napraviti cervikalne briseve i genotipizacija HPV-a.
S obzirom na nalaz PAPA testa uputno bi napraviti sada kolposkopiju i ako je major change promjena odmah u istom aktu napraviti biopsiju i ekskohleaciju cervikalnog kanala.
Ako je promjena nije velika može se napraviti i LETZ biopsija odmah. Mnoge privatne klinike to rade odmah nakon biopsije i ne treba nikakva hospitalizacija.
Para i diskeratoza su promjene na stanicama povezane s hpv infekcijom.
Dalje imati odnose isključivo sa zaštitom.

Luce28

Na moje briseve mislite? To sam kod doktora u bolnici. I on je reko u 9mj kolposkopija pa onda letz. Nista drugo, nikakve briseve. Cak sam pitala posto sam na pilulama jel trebam s njima stati, rekli su da ne? A zasto zasticeni odnosi? Imam stalnog partnera. Nisu nist naglasili. Posto sam na sezonu otisla odgovara mi sta ne treba nista prije 9mj.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vi ne čitate moje odgovore. Sve sam napisao kako bih ja postupio u vašem slučaju.

tweety2014

Poštovani,
imam 25 godina. U 7. mjesecu 2014. godine na Papa testu sam imala CIN 1, odmah nakon toga mi je napravljena kolposkopiija i nalaz je bio potpuno uredan. U 11. mjesecu 2014. ponovno sam išla na Papu i tada je nalaz bio u potpunosti uredan i kontrola za 6 mjeseci. U 6. mjesecu 2015.g Papa je bio negativan na intraepitelnu invaziju , ali je bila prisutna upala, mješovita flora i leukociti mjestimice. Dokotor mi je dao terapiju Poligynax vaginalete kroz 12 dana i tjedan dana iza terapije sam ponovila Papu i sada je pokazao atipične skvamozne stanice neodređenog značenja. Doktor je rekao da moramo napraviti opet kolposkopiju sada ili početkom 9. mjeseca iza godišnjih , pa je moje pitanje Vama s obzirom na sve, je li bolje odmah sada otići na kolposkopiju ili čekati 9. mjesec ? Može li zadnji nalaz biti posljedica upale koja je bila na predzadnjem Papi? Nisam radila testiranje na HPV, ali su mi u 9.mjesecu 2014. uzeti cervikalni brisevi na klamidiju, mikoplazmu i ureaplazmu te aerobe i anaerobe i svi su bili negativni.