menstrualni ciklus

gagulina

Postovani,
da li mozete da mi molim vas pomognete i odgovorite na pitanje vezano za primenu leka Primolut-nor. Imam 44 godine i vec 2 godine problema oko regulisanja menstrualnog ciklusa. Uradjene su sve analize(UZ, brisevi, hormonske analize, papa test, kolposkopija) i na osnovu toga ginekolog mi je rekao da je to pocetak perimenopauze. Desava mi se da dobijem mesecni ciklus na 14, 15, 16 dana pa se onda opet unormali na 24, 25. Zadnji put mi se desilo da sam imala produzenu menstruaciju, tj. 12 dana pa sam otisla kod ginekologa koji mi je ukljucio Primolut nor i rekao da pijem 10 dana 2X1da bi menstruacija stala. Nakon primene leka sam dobila menstruaciju, vrlo oskudnu, koja je tralala 4 dana. Ginekolog mi je jos rekao da sledeca 3 ciklusa pijem primolut nor od 16.do 25.dana da bi se ciklus regulisao. Danas mi je 13.dan ciklusa, imam utisak da cu svaki cas dobiti ciklus. Sta mi je ciniti, sta ako dobijem 14.ili 15.dan ciklusa? Da li ima svrhe piti lekove od 16.dana ili ne? Prosto ne znam sta da radim u tom slucaju.
Unapred hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dobili ste uobičajenu terapiju za reguliranje ciklusa: Primolut-nor kroz 10 dana u drugoj fazi menstruacijskog ciklusa. Menstruacija bi se trebala izregulirati, ali se ništa ne može dogoditi i ako ga ne uzmete na vrijeme. Smetnje koje opisujete uobičajene su za Vašu dob.

domac305

Poštovani,zanima me sto se tice menstrualnog ciklusa kod mlađih djevojaka (18 godina),ciklus traje 28-30 dana,nije uvijek isto,je li onda pouzano računanje neplodnih dana na isti način?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, prva faza ciklusa(do ovulacije) može varirati, dok je druga faza (nakon ovulacije) konstantna i traje 12 do 14 dana. Ako je ciklus 28 do 30 dana onda se ovulacija dešava 14. do 15. dan.